„Doposud si ostrahu nádraží zajišťovaly jednotlivé regionální správy majetku ČD samostatně. Teď chceme ostrahu centralizovat, sjednotit a zvýšit úroveň bezpečnosti,“ uvedla mluvčí ČD Kateřina Šubová. Podotkla, že už nyní na plzeňských nádražích bezpečnostní agentura působí. Měsíční náklady na ni se pohybují v řádech desítek tisíc korun.

Ostraha dohlíží na Hlavním vlakovém nádraží a na Jižním Předměstí vždy po dobu otevření budovy. Také proto tady vandalové v poslední době nezpůsobili žádné větší škody. „S příchodem chladných dnů nyní posilujeme i současnou ostrahu. V zimě se totiž bezdomovci na nádraží stahují,“ doplnila Šubová.

Největší nepříjemností pro cestující jsou žebráci a bezdomovci, kteří pobývají v čekárnách a halách. Z toho plynou další problémy, jako je zápach a nečistota. Právě kvůli tomu zmizely už před několika měsíci z horního vestibulu plzeňského hlavního nádraží dřevěné kruhové lavičky, které byly neustále obsazeny pospávajícími bezdomovci. Ti se na nich povalovali mnohdy špinaví, posilnění alkoholem a pomočení. Ostatní cestující si pak ani neměli kam sednout.

I proto lidé nový projekt drah na ostrahu vítají. „Zrovna plzeňské nádraží je dávno proslulé tím, jaká individua se tam zdržují, a i když se to v poslední době trochu zlepšilo, třeba večer bych se tam sama bála. Jezdím do Plzně do školy a někdy mě otravují žebráci. Čím víc bude nádraží i jeho okolí zabezpečené, tím lépe,“ míní studentka Jitka Štastná.