Horečku dengue, která způsobuje bolesti, jako když se lámou kosti, a může být i smrtelná, si přivážejí lidé z exotických zemí. „Vozí si tropické nemoci. Máme i případy horečky dengue,“ říká Jana Váchalová z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny v Plzni na Borech. „Horečka dengue je rozhodně onemocnění, které se do Česka v poslední době importuje,“ doplňuje klatovská epidemioložka Anna Kubátová. Nemoc přenášejí komáři. Mezi příznaky patří horečka, bolest hlavy a vyrážka. Chránit se lze repelenty a oblečením s dlouhými rukávy. Očkování na ni neexistuje.

Podle lékařů by ale turisté neměli jiná očkování zanedbávat a před dovolenou by si měli nejprve zjistit, jaká onemocnění se v dané lokalitě vyskytují. Pro některé regiony navíc platí, že je tam očkování povinné.

Podle Daniely Fránové z Oddělení očkování a cestovní medicíny Zdravotního ústavu v Plzni se lidé nechávají očkovat průběžně celý rok, nejen teď v létě. „V letních měsících není očkování nijak výjimečné. Nejčastěji očkujeme proti klíšťové encefalitidě,“ uvádí Fránová. Spolu s očkováním proti encefalitidě patří mezi nejvíce doporučované vakcíny proti žloutence, břišnímu tyfu, choleře a žluté zimnici. „Právě očkování proti žluté zimnici je jediné povinné očkování při cestách po Africe a Jižní Americe,“ uvádí Kubátová. „Důležité je také očkování proti vzteklině, které se hodí například při cestování po jihovýchodní Asii. Hrozí tam kousnutí od zvířat – opic, toulavých psů, ale i netopýrů,“ upozorňuje.

Lékaři z Plzeňského kraje se shodují, že lidé si z dovolených nejčastěji přivážejí poruchy zažívání. Podle Jitky Průchové z Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje patří průjmová onemocnění obecně mezi nemoci, které se v letních měsících vyskytují ve větší míře.