„Co nadělám, do bytu to zpátky rozhodně neponesu,“ říkal včera ve Skvrňanech mladý muž, který vedle plného kontejneru nechal obal od mikrovlnky.

Starosta třetího městského obvodu Jiří Strobach (ODS) tvrdí, že úřad navýšil svoz tříděného odpadu už před několika týdny. „Plasty a nápojové kartony vyvážíme třikrát týdně, papír dvakrát a sklo jedenkrát týdně,“ uvedl Strobach. Teď po Vánocích už proto trojka žádné mimořádné vyvážení tříděného odpadu neplánuje. „Letošní povánoční týden je zcela běžný a s pěti pracovními dny, vyvážet se tedy bude podle schváleného rozpisu,“ dodal Strobach.

Bez omezení by měly fungovat i plzeňské sběrné dvory. „Máme normální provoz, lidé mohou nosit odpad a například i vánoční stromky,“ potvrdila pracovnice sběrného dvora v Koterovské ulici na Slovanech.

Podobné problémy jako v Plzni ale řeší i v dalších městech na Plzeňsku. Například včera v Horní Bříze na panelákovém sídlišti byly kontejnery na komunální odpad tak plné, že nešly ani zavřít. Stejné to bylo i s nádobami na tříděný odpad. Nepořádek se tak povaloval všude kolem.

Sběrné dvory v Plzni

Městský obvod 1
Úněšovská ulice
Městský obvod 2
Koterovská ulice, Lobezská ulice
Městský obvod 3
Hankova ulice, Kollárova ulice, ul. E. Beneše, Vejprnická ulice
Městský obvod 4
Hrádecká ulice, Jateční ulice

„Měli jsme sice o jeden svoz více, ale i tak jsme nedokázali nepořádku zabránit. Dnes opět bude svozový den, a tak už by mělo být vše v naprostém pořádku,“ sdělil včera Deníku starosta Horní Břízy Vojtěch Šedivec. Dodal, že v minulých letech byli do města po silvestru umísťovány také kontejnery na stromky. Ty se ale neosvědčily. „Lidé do nich často házeli všelijaký nepořádek a nakonec se tam stromky ani nevešly. Rozhodli jsme se proto, že ve městě uděláme několik míst, kam mohou lidé stomky odkládat a odkud je bude odklízet firma,“ doplnil Šedivec.

Někde se s odpadem dokázali vypořádat bez větších problémů. „Mimo pravidelné svážení jsme navíc nechali odpad odvézt v pátek a v pondělí a zatím nemáme hlášené žádné problémy,“ popsal situaci v Přešticích Viktor Duchek z městského úřadu.

Žádné problémy nezaznamenal ani starosta Blovic Jan Poduška. „Popelnice jsme nechali vyvézt před i po Vánocích a žádné problémy proto nemáme. Kdyby ale byl přece jen nějaký byl, naše úklidová četa by dala znečištěná místa ihned do pořádku,“ vysvětlil Poduška.

Svoz tříděného odpadu na trojce

plasty – pondělí, středa, pátek
papír – pondělí, čtvrtek
sklo – úterý
nápojové kartony – pondělí, středa, pátek