„Pan Hosman za mnou přišel sám s tím, že se chce domluvit. Shodli jsme se na tom, že dokud se jeho případ nevyšetří, nebude mít v kompetenci řídící pravomoci městské policie,“ prohlásil v pátek plzeňský primátor Pavel Rödl (ODS). Hosman potvrdil, že toto řešení akceptuje.

Primátor nesouhlasí s tím, aby byl Hosman už nyní z pozice velitele definitivně odvolán. Je prý třeba ctít presumpci neviny. „Na vedení Západočeské univerzity posíláme dopis se žádostí o informace s vyšetřením kauzy,“ doplnil Rödl s tím, že očekává, že bude trvat tak měsíc dva, než bude případ uzavřen.

Hosmanovy pravomoci převezme jeho dosavadní zástupce Martin Šimera. Právě on má podle Rödla rozhodnout, zda bude dočasně z Hosmana jen řadový strážník nebo mu svěří jinou funkci. „Rezignoval z důvodu, který se týká jeho bakalářské práce, a ne kvůli pracovněprávním věcem týkajících se jeho funkce. Dál s ním hodlám spolupracovat,“ prohlásil v pátek Šimera. Konkrétní Hosmanovo zařazení zatím neřeší, protože je právě na neschopence a do práce se vrátí příští týden.

Rödl poznamenal, že Hosman půjde rozhodně s platem dolů.

Hosman podle všeho opsal svoji bakalářskou práci na Právnické fakultě ZČU v Plzni. Má úplně stejné téma jako jeho předchůdce u městské policie Radoslav Sládek, který ji psal o rok dříve. 21 stránek se shoduje slova od slovo včetně odstavců, čárek, uvozovek nebo teček.

Plagiát nyní bude řešit vedení univerzity, Hosmanovi hrozí odebrání titulů, včetně Mgr. a JUDr. Podle prozatímního děkana Jiřího Pospíšila by se věcí navíc měla zabývat policie, protože je možné, že bývalý šéf strážníků spáchal i trestný čin. Trestní oznámení podá buď univerzita, nebo fakulta.