Po jednom z takových incidentů, který se stal u Horšic, zemřel 20. května 1945 štábní strážmistr Josef Šlajs, zřejmě poslední oběť přímých bojů v regionu.

Skupinka Němců se na Horšicko dostala při ústupu před Rudou armádou, snažila se dostat do amerického zajetí. Přivedl ji tam zřejmě Čech, který se připojil k wehrmachtu a pocházel z tohoto regionu. „Podle mě se snažil najít podporu u své rodiny. Jenže ta v té době už byla zajištěna, protože se za války nechovala úplně vzorně,“ popisuje Patrik Keller, jenž se zabývá osudy četníků, kteří padli ve službě.

„Velitel horšické stanice před přestřelkou varoval, ale Šlajs se přesto k místním na jejich požádání dobrovolně připojil,“ dodává Keller.

Květnové události dál popisuje Pamětní kniha obce Týniště, vesnice nedaleko Horšic. „Naši četníci ze stanice v Horšicích spolu s některými občany – střelci z Horšic a z naší obce podnikli proti této tlupě vyčišťovací honičku. Při přestřelce, kterou zahájili ukrytí tam nacisté, byl samopalem smrtelně zraněn strážmistr Josef Šlajs, který svému zranění podlehl. Také jeden nacista byl při přestřelce zraněn, ostatní však se stáhli do lesních porostů,“ píše se v ní.

Na pomoc pak byli zavoláni vojáci z československé brigády, kteří byli ubytováni v nedalekém Měčíně, přijeli i Američané. „Celý les v Nevěrné pak obklíčili, prostřelovali a prohledávali a podařilo se jim celou tlupu pochytati. Náš lid byl velmi rozhořčen a rozezlen na drzost nacistů a chtěl je na místě linchovati. Přítomní Američané je však vzali pod svoji ochranu, naložili je do auta a odvezli do Měčína,“ pokračuje popis v pamětní knize.

Všichni pochytaní vojáci pak byli odsouzeni k trestu smrti. Ten byl vykonán v lese u Měčína, přímo na místě byli i pohřbeni.

O tom, jak k tragédii došlo, však existují i jiné verze. Podle pamětníků Šlajse nemusel zastřelit nikdo z Němců, ale naopak někdo z místních. Možná omylem, ale také prý mohl někdo využít situace k vyřízení osobních účtů.

Tak či tak si místní Šlajsovu smrt připomínají. V podobě cykloturistického výletu Šlajsova padesátka, jejíž letošní 20. ročník se však konat nebude, nebo u pomníku, který ještě v létě 1945 vztyčili místní Sokolové. Ten stojí v lese pod vrchem Nevěrná.

Josef Šlajs je pohřbený ve svém rodišti v Chudenicích na Klatovsku. Ostatky německých vojáků byly od lesa v roce 1950 přemístěny na hřbitov v Měčíně.