„Půjde o debatu veřejnosti s odpovědnými politiky týkající se eventuální výstavby amerického radarového systému,“ řekl Deníku dramaturg pořadu Čestmír Franěk. Pořad začíná ve 12 hodin a potrvá dvě hodiny. „Pořad vysíláme od 12 hodin na ČT1 a ČT24, od 13.05 do 14 hodin bude debata pokračovat na ČT24,“ doplnil dramaturg. Obec Borovno ležící při silnici I/19 a je vzdálena zhruba čtyři kilometry od Břízkovce – kóty 718, která byla vybrána pro případné umístění radaru ve Vojenském újezdu Brdy.

Václav Moravec si do pořadu pozval ministra životního prostředí Martina Bursíka (Strana zelených), europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM), ministra vlády Cyrila Svobodu (KDU-ČSL), vícepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru (ODS) a místopředsedu poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Do debaty by měl vstoupit telemostem z pražského studia také Štefan Füle, velvyslanec České republiky při NATO. Jeho účast ale ještě včera neměla Česká televize zcela potvrzenu.

Pozváni byli také starostové některých obcí, které bezprotředně sousedí s kótou 718. Podle dramaturga pořadu Čestmíra Fraňka pozvánku dostali Josef Loukota, starosta obce Borovno

Pavel Hrubý, starosta obce Míšov, dále pak starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek. Do Borovna byl také pozván zástupce osady Číčov.

Nejblíže leží od kóty 718 osada Teslíny, která spadá pod Obecní úřad Věšín. Vzdušnou čarou je to asi kilometr. Zástupce této obce nikdo do pořadu nepozval podobně jako starostu Trokavce a člena Ligy starostů Jana Neorala.

„O pořadu jsem se dozvěděl z jiných zdrojů. Současně mi někteří starostové řekli, že pozvánka k nim na obec dosud nedorazila. Ani Trokavec ji nedostal,“ řekl Deníku rozhořčeně Neoral, který se domnívá, že to byl záměr. Ten včera roznášel a posílal pozvánky na besedu po okolních obcích, aby o ní obyvatelé věděli. „Osobně jsem oslovil nebo mailem rozeslal pozvánky asi 30 obcím. Také jsem požádal dramaturga pořadu, aby se do diskuze v Borovně mohl za Ligu starostů zapojit Milan Hlobil, který je autorem oponentní zprávy a je u nás a v Evropě uznávaným odborníkem v oboru radiolokace,“ doplnil starosta Neoral s tím, že pokud Hlobil nebude v pořadu, bude to považovat ze strany politiků za neochotu ke skutečné diskusi a k oponentuře s údaji, které vydalo o údajně neškodnosti radaru ministerstvo obrany.

Sál v Borovně, odkud se bude pořad živě vysílat, má kapacitu asi 200 osob. „Po jejím zaplnění bude pro další lidi uzavřen,“ připomněl dramaturg Otázek Václava Moravce Čestmír Franěk.

Do Borovna se chystají zástupci obcí na Rožmitálsku a Hvožďansku, míří tam i starosta Jinců Josef Hála. „Zrovna dáváme dohormady auta a jedu tam s kolegy z okolních obcí. Myslím, že ta kapacita v sále bude brzy naplněná,“ řekl Hála. Cestu do Borovna zvažuje i starosta Příbrami Josef Řihák, ale s ohledem k tomu, že ve městě v tu dobu pokračují slavnosti, neví, zda to časově zvládne. „Uvidím, jak mi vyjde čas. S panem Neoralem jsem v kontaktu a oba chcema, aby Milan Hlobil za Ligu vystupoval,“ uvedl Řihák.