V Plzni se od pátku opět mluví o betonovém vejci před Novým divadlem. Podle původních plánů mělo být zrcadlové ve stylu slavné fazole indického sochaře Anishe Kapoora, nakonec ale není a pouze ladí s divadelní fasádou. S vejcem je to jako s celým divadlem – někomu se líbí, někomu ne. Po jeho odhalení se Plzní šířily vtipy.

V pátek se vejce změnilo v obří lesklý bonbon.

V divadle se konala už 24. akce PechaKucha Night a pořádající spolek k světu kromě toho, že před vyprodané hlediště jako vždy pozval zajímavé přednášející, upozorňoval právě na divadlo a na nápady, jak ho nebo alespoň jeho okolí vylepšit. „Stojí na fakt špatném místě a ví se, že místo je kolikrát důležitější než to, jak stavba vypadá,“ říkal zakladatel spolku k světu Jakub Mareš s tím, že divadlu by prospělo třeba větší nádvoří na úkor tříproudové silnice před ním. Možná se to povede, až dopravu z centra Plzně odkloní západní okruh.

Že se divadlo proměnit může, demonstruje právě převlek betonového vejce. Na svědomí ho má plzeňský sochař Benedikt Tolar. „Pojmenoval jsem ho Pilsen surprise aneb Napůl Kapoor,“ řekl Deníku a dodal, že vejce zůstane zabalené tak dlouho, dokud ho nikdo nezničí: „Byl jsem ho kontrolovat v sobotu a první noc přečkalo.“

Vejce budilo pozornost už v pátek dopoledne, kdy je Tolar začal balit. Večer bylo navíc ještě nasvícené, takže si ho musel všimnout opravdu každý. Návštěvníci akce nešetřili chválou, ale přidávali se k nim také mnozí, kteří kolem divadla jenom procházeli. „My sice vůbec nevíme, proč teď vypadá takhle, ale určitě je mnohem zajímavější,“ hodnotily stříbřitý objekt dvě dívky spěchající do kina. „Vyloženě hezké to není, ale aspoň je to nápad, jak vylepšit něco, co nemělo nápad vůbec žádný,“ ulevila si další z kolemjdoucích.