Že má práce komunistické Veřejné bezpečnosti a dnešní policie pořád společné prvky, ukazuje článek z tehdejší Pravdy V tvářích mají lhostejnost ze dne 30. května 1970. I dnes při různých kontrolách narážejí policisté na bezdomovce či sociálně slabé občany, kterými se stali někdy dobrovolně, někdy z jiných důvodů, tehdy byli takoví lidé považováni prostě za flákače, kterým práce nevoní. A pokud se neprokázali razítkem v občanském průkazu potvrzujícím pracovní poměr, mohli skončit i za mřížemi pro příživnictví.

„V tvářích jim čteme lhostejnost a z jejich utahaných obleků je často cítit odporný prach špíny. Den za dnem, týden za týdnem, stále týž obraz ztroskotanců, lidských slabochů. Týž obraz na hranici, často už za hranicí příživnictví, odkud bývá pouze krůček k dalším činům proti zákonu,“ píše se mimo jiné v úvodu reportáže z kontrolní akce Veřejné bezpečnosti. A připojeno je i několik konkrétních příkladů.

O dvacet let později už se hrálo na jinou notu. Hlavními událostmi té doby byly první svobodné volby, ale v Nové Pravdě nezapomněli ani na 1. června 1953. Vzpomínku očitých svědků plzeňské demonstrace po vyhlášení měnové reformy přinesl deník 4. června 1990 v článku s titulkem Dva osudy. „Červen 1953 poznamenal osudy mnoha plzeňských rodin. V někom zanechal vzpomínku na první spontánní odpor proti komunismu, jinému přidal zkušenosti z následujících represí,“ stojí v tehdejší Nové Pravdě.

O tom, že ani vstup bohatého investora nemusí vždycky znamenat šťastný konec, pak svědčí článek Majitel zámku Žinkovy vystoupil z anonymity ze dne 5. června 2000. „Je jím irský podnikatel, který hodlá bývalé letní sídlo Škodů změnit na luxusní hotel,“ píše se v článku. Opravený areál měl přinést podle článku také bazén či hřiště na squash.

Plány Terence Alfreda Mackaye byly smělé, ale svítat začalo až po prodeji jeho podílu ve společnosti Crown Estates, která zámek vlastní. Opravy odstartovaly v roce 2008, zámek byl jednou za čas přístupný veřejnosti, rekonstrukce se dočkala kaple i další části a vše se zdálo na dobré cestě. Jenže v roce 2015 majitelé zámek pro veřejnost uzavřeli a v současné době je na prodej. Mackay tehdy za Žinkovy zaplatil 41 milonů korun, na webu aukční domu Christie‘s je momentálně cena 26,5 milionu eur (přes 700 milonů korun).