V rámci našeho testu jsme některá města prozkoumali a zjistili, jak na tom jsou. Vyhrálo jižní Plzeňsko.

Z navštívených severoplzeňských měst mohou opravdové veřejné WC používat jen Kralovičtí. Obyvatelům Plas, Kaznějova, Třemošné ani Nýřan nic takového neslouží.

Kralovické WC najdete u autobusové zastávky. Kabinky jsou zdarma – volně přístupné, zevnitř je ale bohužel není možné nijak uzamknout. A protože dveře vedou přímo do kabinky, vyplácí se Kralovickým chodit ve dvou – zatímco jeden člověk je uvnitř, druhý stojí před dveřmi a upozorňuje ostatní, že je obsazeno. Toalety jsou ovšem čisté, samosplachovací – chybí však toaletní papír, ubrousky i mýdlo. Ve městě chybí i směrovka, která by vás k nim navedla.

V Plasích se po WC často shání turisté a lidé čekající na autobus. „Chodí a ptají se, ale bohužel jim musím říkat, že ve městě žádné záchodky nenajdou. Je to škoda, myslím, že Plasy jsou velké dost,“ říká trafikantka Hana Boková. Toalety se ovšem v Plasích najít dají – jen o nich musíte vědět. Na WC si není problém dojít do budovy tamní radnice. Stačí požádat o klíče.

WC není, takže zkusíme restauraci

Když lidé nevědí kam, často zkoušejí štěstí v restauracích. Zkušenosti s nimi mají třeba v kaznějovském Modrém hroznu. „Stává se nám často, že se lidé ani nezeptají a prostě jen proběhnou od vchodu k záchodům. Už jsme na to zvyklí,“ tvrdí zaměstnanec podniku Vlastimil Veselý. „Kdyby se ale zeptali, pustili bysme je,“ dodal s úsměvem.

Podobně jako v Kralovicích je to i v jihoplzeňských Blovicích – záchody jsou také zdarma a stále otevřené. „Zamykáme jen na noc, protože tam někteří chtěli přespávat. Otevřené jsou i o víkendu,“ komentoval volný přístup na veřejné WC starosta města Jan Poduška.

Záchodky v Blovicích nikdo nehlídá, takže není divu, že tu není toaletní papír, mýdlo, ani osušky. Dámám by mohly chybět i dveře mezi prostorem kolem umyvadla a kabinkou, po kterých tu zbyla jen futra. Naštěstí ale sem nevstupujete rovnou z hlavní ulice, takže pokud sedíte na míse, není návštěva dalších lidí tak šokující.

Na to, že jsou záchodky v Blovicích zdarma, to tu v době naší návštěvy ani moc nepáchlo a byly čistější než WC na autobusovém nádraží v Plzni, kde si za malou potřebu zaplatíte šest korun a diskriminované ženy, které nechtějí k mužům na pisoár, sedm korun. Za tuto cenu je tu zřejmě možné zajistit jen papír, mýdlo a ručníky, suchou podlahu a prkýnko tu raději nečekejte. A máte–li naspěch, rozhodně vám tu platbu předem neodpustí. Nejdřív peníze, pak až úleva. Téměř jako přes kopírák to mají dámy v Plzni i na hlavním vlakovém nádraží. Jen musí sáhnout do kapsy hlouběji, bez osmi korun to můžete pustit maximálně do kalhot.

To veřejné WC v Přešticích a v Dobřanech s těmi na nádražích v Plzni vůbec nedají srovnávat. Nebe a dudy! V našem pomyslném žebříku testovaných záchodků jsou ale přeci jen o stupínek výš ty přeštické. Z náměstí, kde by je turista hledal asi nejspíše, je vidět ukazatel, který každého dovede do vedlejší uličky s viditelně označeným cílem.

„Pět korun. Ale klidně mi to dejte až potom, jestli spěcháte,“ odpovídá ochotně dáma v okénku na dotaz, jestli se tu něco platí. Tady už je ale rozhodně ta pětikoruna znát. Všude čisto, je tu vše, co potřebujete, a dokonce i vyklápěcí přebalovací pult pro miminka.

Čisto mají i v Dobřanech

Stejně čisté jsou i záchodky v Dobřanech. Jen přebalovák tu není, ale hlavně se hledají hůř. Na kruhovém objezdu vás sice směrovka navede k náměstí, tady už se ale musíte zeptat místních, abyste zjistili, že toalety jsou v infocentru. „Značení tu bylo. Možná teď chybí po rekonstrukci náměstí, ale určitě ho zase udělají,“ vysvětluje pracovnice infocentra Jaroslava Umnerová. Také chce jen pětikorunu (a také klidně až po), ale musíte si u ní vyzvednout klíč. Po delším hledání, odmykání a pátrání po celkem třech vypínačích, aby bylo vidět, kam že to jdete, to můžete mít tak tak. Ale je tu opravdu čisto.

Na přeštickém i dobřanském veřejném záchodě je nevýhodou otevírací doba. V Přešticích si na nich ulevíte jen ve všední dny od 9 do 17 hodin. V dobřanském infocentru totéž, jen mimo pauzu na oběd od 12:30 do 13 hodin. A o víkendu si zájemci mohou klíč vyzvednout od 13 do 17 hodin u obsluhy u kostela.

Ve Stodě nic, v Nýřanech už brzy

Navštívili jsme i další jihoplzeňské město – Stod. Tady ale veřejné WC není. Odskočit si tedy musíte buď v nějaké restauraci nebo na radnici, kam za tímto účelem také občas někdo zajde. „To víte, že když někdo potřebuje, pustíme ho na naše,“ dozvěděli jsme se v infocentru. „Záchodky jsme zrušili, protože se tam vybralo 80 korun za měsíc, což na provoz ani pracovní sílu nestačilo. Uvažujeme o nějaké mobilní buňce u pěší zóny od náměstí směrem k nádraží. V letošním rozpočtu na to ale peníze nejsou,“ sdělil místostarosta Stoda Lubomír Jungbauer.

Veřejného WC se brzy dočkají obyvatelé Nýřan. Město jeho stavbu zahrnulo do připravované rekonstrukce náměstí. „Ať už se s pracemi na náměstí začne kdykoliv, záchodky mít budeme,“ řekl starosta Jiří Davídek s tím, že na stavbě záchodů se už začalo pracovat.

Pavel Korelus, Šárka Meissnerová