7. srpen 2002, středa-Jižní Čechy už 7. srpna sváděly boj s katastrofou. Do Plzně zatím míří jen jakási seznamovací vlna. Nejvíce ji pocítili obyvatelé koterovských ulic Pod Chalupami a Na Břehu a lidé z okolí Řepné ulice v Liticích, pro které byla nejhorší noc ze 7. na 8. srpna.

8. srpna, čtvrtek -V Liticích začali hasiči čerpat vodu ze zatopených domů. V ulicí Pod Chalupami se lidé dostávají k domkům na nafukovacích člunech a jedna domácnost se musí evakuovat. Velká voda se dostává i do Božkova, Lobez a na Doubravku. Tam musí hasiči vysvobotit dvojici Plzeňanů, kteří autem přijeli ke hřbitovu u sv. Jiří. Zpět se přes rozvodněnou Berounku nedostali. Odpoledne začala v Liticích a Božkově voda mírně opadávat. Přesto si povodně v regionu vyžádaly první oběť. Je jí 19letá raftařka, která vypadla z člunu u Darové na severním Plzeňsku.

9. srpna, pátek -Ustává déšť. Rozvodněné řeky se vracejí do koryt. I přesto Vodárna Plzeň hned ráno odstavila starou čističku odpadních vod areálu v Jateční ulici. Pojišťovny vysílají své pracovníky a ti v západních Čechách začínají sčítat škody.

10. srpna, sobota -Meteorologové přináší špatné zprávy. Vrátí se prý lijáky a hrozí druhá povodňová vlna. Deště má navíc doplnit silný vítr, který může vyvracet stromy.

11. srpna, neděle -Přes den občas vysvitne slunko. Život v Plzni se na první pohled vrací do normálu. Opak je ale pravdou. Vodohospodáři, správci přehrad a krizové štáby města a obcí se připravují na mnohem větší záplavy. V rozhlase večer vyzývá magistrát obyvatele Roudné, Koterova a Doubravky, aby se připravili na možnou evakuaci. Po setmění začíná poprchávat.

12. srpna, pondělí -Vydatně prší a rychle se zvedají hladiny vodních toků. Už v 10 hodin zasahuje velká voda Koterov, Litice a Doubravku. Před polednem komplikuje silný déšť dopravu. Nedá se projet pod Rondelem a policie uzavírá Tyršův most. Ve Starém Plzenci loví hasiči z Úslavy vůz se třemi osobami. V 18 hodin vyhlašuje premiér Vladimír Špidla pro Plzeňský a Karlovarský kraj stav nouze. Mezitím už hasiči evakuují některé plzeňské části. To nejhorší ale Plzeň teprve čeká. bude následovat pokračování