Centrála spravující agendu Plzeňského kraje bude mít nově na starost zároveň sousední Karlovarský a Jihočeský kraj. O dominantní úlohu zřejmě přijde plzeňské sídlo pojišťovny u hotelu Marriot. Mezi zástupci nemocnic se totiž hovoří o tom, že by se regionální pobočka měla přesunout do Českých Budějovic.

Mluvčí VZP Jiří Rod však tuto informace nepotvrdil. „Konečné rozhodnutí zatím nepadlo, nechci přiživovat žádné spekulace," uvedl Rod, podle kterého tato informace není pro pojištěnce důležitá. Pro ně se totiž na chodu pojišťovny nic nezmění. „Žádné pobočky se neruší, naopak by mělo vzniknout ještě více klientských center," tvrdí Rod.

Pojišťovna chce ušetřit hlavně na platech zaměstnanců. V důsledku sloučení by mělo o práci přijít na 350 lidí z celé VZP. V případě, že by se regionální pobočka přesunula do Českých Budějovic, mohlo by o práci v Plzeňském a Karlovarském kraji přijít kolem 30 lidí. Podle Roda se bude propouštět napříč celým spektrem zaměstnanců, ředitel plzeňské pobočky VZP Jiří Wimmer však mluví hlavně o redukci lidí na manažerských pozicích.

Menší počet šéfů

Klesnout by měl i počet regionálních ředitelů. „Vybráno bude šest ředitelů pro nové pobočky," přibližuje Wimmer. On sám už na tuto pozici kandidovat nebude, chystá se totiž na odchod do důchodu.

Návrh vytvořit regionální pracoviště mimo příslušný kraj se nelíbí hejtmanu Milanu Chovancovi. „Komunikace s pojišťovnami je už dnes složitá, tímto se stane ještě obtížnější," říká Chovanec, podle kterého bude změna pro kraj komplikací při vyjednávání rozsahu zdravotní péče pro následující léta.

S tím nesouhlasí Wimmer, který ujišťuje, že se nic nezmění pro pojištěnce, kterých je v kraji 560 tisíc, lékaře ani samotný kraj. Do šestice nových poboček má být převedena hlavně administrativní činnost.