Počet zhoubných nádorů stále stoupá. Plzeňský kraj si dokonce drží několik celorepublikových prvenství, kterými se rozhodně nemůže chlubit. Jedná se o kolorektální karcinomy, nádory slinivky břišní i ledvin. Důležité přitom je odhalit onemocnění včas. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jde tomuto trendu naproti, nově chystá pro své klienty balíček preventivních onkologických vyšetření. Ty by mohli absolvovat zájemci z řad této pojišťovny už v červnu.

Komplexní vyšetření by mohla být prováděna také 
v Plzni. „V seznamu Komplexních onkologických center, o nichž VZP uvažuje, že by měla být do projektu zapojena, je i Fakultní nemocnice Plzeň," potvrdil Deníku mluvčí VZP Oldřich Tichý 
s tím, že ke spolupráci bude vyzváno asi 15 Komplexních onkologických center. „Je ale pravděpodobné, že se do projektu budou zapojovat postupně," dodal mluvčí.

„V současné době finišují práce na interních procesech tak, aby byl balíček preventivních onkologických vyšetření v červnu spuštěn," potvrdil Tichý. 
O konkrétní podobě preventivního programu se bude ještě v průběhu května jednat. Pojišťovna by mohla na projekt uvolnit až 50 milionů korun. Komplexní onkologické vyšetření by tak mohlo využít až 10 tisíc klientů starších 35 let.

V balíčku by mělo být zahrnuto vyšetření EKG, odběr krve, rentgen plic, ultrazvuk břicha, ale také test okultního krvácení ve stolici.

Komplexní vyšetření by ráda podstoupila také Plzeňanka Štěpánka. „Je mi 48 let a chodím pravidelně pouze na mamograf. Kdybych měla možnost jít na nějaké celkové vyšetření, neváhala bych," svěřila se.

Komplexní onkologické vyšetření zdarma nabízí od roku 2011 také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) ČR. „Klienti mají možnost přihlásit se na komplexní onkologickou prohlídku v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. To je prohlídka, která není hrazená z veřejného zdravotního pojištění," uvedla mluvčí ZPMV Hana Kadečková. Zájem je podle ní velký. „Samozřejmě nejsme schopni uspokojit všechny klienty, vybíráme je na základě onkologických onemocnění v rodině," upřesnila Kadečková. Pro Plzeňany je však nevýhodou, že vyšetření probíhá pouze v Brně.

Prohlídku už absolvovalo několik set lidí. „Za rok podstoupí komplexní onkologickou prohlídku zdarma 144 klientů," vypočítala mluvčí ZPMV.