Na nedostatek parkovacích míst v západočeské metropoli si stěžuje řada řidičů. Nové parkovací domy, do kterých chce město investovat stovky milionů korun, by měly v následujících několika letech vzniknout v hustě obydlených čtvrtích.

Plzeňský Majáles 2018
Majáles je nejen pro studenty

Dvoupatrový dům s více než 300 místy vyroste u nákupního centra Luna na Borech. Další vznikne u městského bazénu na Slovanech a na Světovaru v areálu bývalých kasáren a pivovaru. Parkovací domy se v současnosti projektují. V roce 2020 by se mohly začít stavět domy u bazénu na Slovanech a u Luny na Borech. Poté by měl přijít na řadu Světovar.

„Na Světovaru budou nová parkovací místa sloužit pro technologický park Dronet a další instituce. V současnosti jsou zahájeny práce na všech třech stupních projektové dokumentace – pro územní rozhodnutí, stavební povolení a povolení provádění stavby,“ řekl šéf odboru investic Magistrátu města Plzně (MMP) Pavel Grisník.

Společnost Yazaki je jedna ze tří společností, které ukončí svůj provoz v největší průmyslové zóně Borská pole v Plzni.
Firmy opouštějí Borská pole, podnikat chtějí v Srbsku

Jak dále sdělil, na Světovaru má být vystavěn parkovací dům se třemi podzemními a šesti nadzemními podlažími. Má mít zelenou střechu pro zlepšení klimatu ve městě a lepší hospodaření s dešťovou vodou. Pět až deset procent parkovacích míst mají tvořit místa pro elektromobily. S podobným počtem míst pro elektromobily se počítá i v domě ve Skupově ulici na Borech. „Objekt bude mít také zelenou střechu a najdou se v něm místa pro zhruba tři stovky automobilů. Sloužit bude k parkování rezidentům a veřejnosti,“ dodal Grisník.

„Poslední dobou je situace s parkováním na Borech hrozná. Bydlím tu celý život a nic takového si nepamatuji. Dříve se dalo zaparkovat u domu, ale dnes až o několik ulic dál. Auta už musí parkovat přímo na Klatovské. Proto doufám, že nový parkovací dům čtvrti alespoň trochu uleví,“ říká šestatřicetiletý Plzeňan Adam.

Další parkovací domy, ale menší, vzniknou ještě na Lochotíně a ve Skvrnaněch.

Učitelku tance Wilkinsovou ztvární v muzikálu Ivana Chýlková (na snímku
s představitelem hlavní role Miloslavem Frýdlem). Ivana Chýlková prozradila, že muzikál viděla v Londýně a byl to pro ni nejsilnější divadelní zážitek, proto kývla na nabídku z Plzně.
Plzeňského Elliota schvaloval Elton John