V západočeské metropoli se uvažuje o založení nadačního solidárního fondu, do něhož by přispívaly firmy a agentury zaměstnávající ve městě cizince. Peníze z fondu by sloužily k řešení sociálních problémů i bezpečnostních otázek souvisejících s množstvím zahraničních pracovníků ve městě.

V Plzni je podle radního pro bezpečnost Martina Zrzaveckého (ČSSD) legálně 17 tisíc cizinců, v celém kraji je jich kolem 45 tisíc a další se tu pohybují nelegálně. Díky rostoucí ekonomice je sem přivážejí agentury za prací do průmyslových zón. „Tito lidé sice využívají městské služby a zázemí, ale nemají v Plzni trvalé bydliště. Město tak na ně nedostává žádné příspěvky z rozpočtového určení daní. Ročně tak Plzeň přijde na daních až o 420 milionů korun,“ doplnil Zrzavecký.

Některé firmy podle něj předběžně slíbily, že by se v projektu sociálně odpovědné společnosti do fondu zapojily. Zřejmě by tak učinily i některé agentury, které jsou členy asociace agentur a dodržují etický kodex. „Jsou to většinou české agentury. Pak jsou bohužel další, které se pohybují v šedém až černém trhu a s těmi se nedá jednat, to jsou lumpové,“ řekl Zrzavecký.

Pro většinu plzeňských pracovních agentur je to ale novinka. „O tomhle slyším prvně, ale asi bychom to podpořili,“ řekla pracovnice agentury, která si nepřála být jmenována.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) by uvítal, kdyby se problém s cizinci podařilo řešit spíše dobrovolnou spoluprací měst, firem a agentur. Pokud se ale problém s cizinci na dobrovolné bázi vyřešit nepodaří, bude muset podle něho dojít ke změně legislativy ve vztahu k pracovním agenturám. „Aby nesly vyšší odpovědnost za to, jak se jejich pracovníci tady chovají,“ řekl ministr.