Velice vzácného a kriticky ohroženého orla křiklavého nejspíš srazilo počátkem srpna auto u Vodního Újezda na Plzeňsku. Orel srážku přežil, ale veterináři mu museli amputovat část křídla. Kvůli handicapu se však nemůže vrátit do volné přírody, záchranáři ho proto umístili do chovu v liberecké zoo.

„Dravce nalezl řidič kamionu u Vodního Újezdu u Dobřan, pán ho odvezl do Dobřan, kde jsme si ho převzali a okamžitě odvezli na veterinu. Lékař ho zrentgenoval a zjistil, že má rozdrcené křídlo, bohužel mu ho musel amputovat,“ řekl vedoucí záchranné stanice živočichů ve Spáleném Poříčí Petr Jandík.

Vzácný živočich náročnou operaci snášel dobře. „Po operaci jsme jej museli krmit ručně, jinak byl v pořádku a rychle se zotavil,“ popsal orlův stav Jandík.

CESTA DO ZOO

Protože dravec není schopný létat a tím pádem ani lovit, záchranáři se rozhodli, že jej nabídnou do liberecké zoo, která se chovem orlů zabývá. „Nemělo smysl ho u nás nechávat, v zoo ho přiřadí k dalším orlům křiklavým,“ dodal Jandík.

Přiznal, že se za svou kariéru s tak vzácným orlem ještě nesetkal, a nálezem byl překvapen. „Podle dostupných informací víme, že v republice žijí maximálně dva páry, a to nejspíš na Šumavě, v Beskydech nebo Bílých Karpatech. Netušíme, odkud orel pochází, možná přiletěl z Bavorského lesa, možná je to ten šumavský. Je ale nutné říci, že je to pro přírodu velká ztráta,“ zdůraznil.

Dravec se už v současné době nachází v Liberci. Prozatím však není jasné, zda se jedná o samce nebo samici, to prokáže až vyšetření. „Myslím, že je to samec, ale čekám na výsledky. Orel je v izolaci, musíme ho otestovat na parazity a další nemoci, abychom případně ochránili náš chov. Pak jej umístíme do expozice, kde máme osm orlů. S některým z nich pak utvoří pár,“ informoval Deník ošetřovatel dravců z liberecké zoo Jan Hanel.