„Situace se mění každou hodinou, nikdo dnes nedokáže odhadnout, co nákaza provede s obslužným personálem, a my nemůžeme dopustit, aby péče o naše klienty zkolabovala. Chci touto cestou velmi poděkovat všem, kteří jsou v těchto nelehkých časech ochotni nabídnout pomoc, na úkor svého vlastního pohodlí a času, jen v zájmu ochrany těch nejzranitelnějších. Dostali jsme neuvěřitelné množství nabídek a jsme za ně velmi vděční, reagujeme na všechny. Děkujeme, Plzeňáci,“ řekl ředitel ústavu sociálních služeb Vladimír Chuchler.

Velkou vlnu zájmu vyvolala i společná výzva města Plzně a Fakultní nemocnice Plzeň, která oslovila veřejnost s žádostí o výpomoc v sociálních službách i nemocnici. Za první dva dny od středečního zveřejnění se přihlásilo přes sto lidí na různé pozice. Hlásí se senioři, maminky na rodičovské dovolené, které se při hlídání prostřídají s manželem a babičkami a mají zájem i o noční služby, studenti různých oborů, zaměstnanci utlumených firem, například z oboru gastronomie, ale také lidé zaměstnaní na směny ochotni pomoci ve svém volnu.

Martin Tolar u okresního soudu v Plzni.
Jeď, nebo tě odprásknu, hrozil mladíkovi v autě recidivista

MĚSTO KONTAKTY PŘEDÁ

Město Plzeň všechny eviduje, jmenné seznamy předává do fakultní nemocnice a organizacím, které zájemce kontaktují s konkrétními nabídkami, pokud je třeba. „Už pouhé vědomí, že ‚je kam sáhnout a koho požádat o pomoc, když bude nejhůř‘ je zárukou, že i nejtěžší období, které nás bezesporu čeká, díky obětavosti občanů města, organizace zvládnou,“ sdělila vedoucí magistrátního odboru sociálních služeb Alena Hynková.

„Reakce a zájem Plzeňanů jsou neskutečné. Ze srdce jim za ně děkuji. Ukazuje se, že jsou v nás stále lidskost a solidarita, které se projevily už na jaře, kdy jsme si pomáhali navzájem. Všechny, kteří se nám přihlásili, chci poprosit o trpělivost a současně ujistit, že o nich víme. Jakmile bude potřeba jejich pomoci, ozveme se jim,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa.

Ředitel Fakultní nemocnice Plzeň Václav Šimánek dodal: „Velmi si vážíme všech lidí, kteří nabídli pomoc fakultní nemocnici. Nabídky členíme dle jejich profesí či znalostí a zároveň zjišťujeme potřeby našich provozů. Doba je hektická a každým dnem se mění nejen počet pacientů, ale i zaměstnanců. Moc si všech zájemců o pomoc vážíme a děkujeme.“

VRACÍ SE I BÝVALÍ ZDRAVOTNÍCI

Lidé, kteří se na tuto výzvu ozvali, mohou být novou posilou právě v plzeňském Městském ústavu sociálních služeb, nebo v Diecézní i Městské charitě Plzeň, v Domovince, ale i pro organizace v rámci Plzeňského kraje, jemuž jsou v rámci spolupráce kontakty městem rovněž postupovány. Řada zájemců se totiž hlásí i z jiných měst a obcí v regionu.

Výzvu k dobrovolníkům vydal také holding Nemocnice Plzeňského kraje, zpočátku byla směřována hlavně ke studentům zdravotnických škol. Ti nemocnicím vypomáhali už na jaře a zareagovalo jich několik desítek. Přihlásili se ale už i další dobrovolníci. „Děkujeme dobrovolníkům, kteří mají zdravotnické vzdělání, ale tuto profesi nevykonávají, že v těchto dnech projevili zájem se k vystudovanému oboru vrátit," uvedl předseda představentstva Nemocnic Plzeňského kraje Marek Kýhos.

Plzeňský kraj - zde
Město Plzeň a FN Plzeň - zde
Nemocnice Plzeňského kraje - zde
Městský ústav sociálních služeb - zde 
Skautská pomoc - zde