Nové řešení doplnění vody do Boleveckého rybníku počítá s tím, že by se v budoucnu dočerpala voda z nádrže vyhloubené za čističkou odpadních vod u řeky Berounky.

Varianta se podle náměstka primátora pro životní prostředí Michala Vozobule zatím jeví jako nejvhodnější. „V místě prozkoumáme kvalitu spodní vody, odborníci ale předpokládají, že by kvalita mohla být uspokojivá,“ sdělil Vozobule.

Město musí prověřit i technickou stránku a finanční náklady. „Investice nebude malá, odběr spodní vody se platí, musíme také spočítat další výdaje na provoz čerpadel a podobně,“ upozornil Vozobule.

Podle něj je ale cesta k Boleváku prakticky volná. „Vyjma jedné komunikace mají ostatní propustky, kterými bychom vodu do rybníku po městských pozemcích dokázali dostat,“ řekl náměstek.

S variantou by souhlasil mikrobiolog Jindřich Duras. „Je to určitě zajímavý nápad, ale záleží hlavně na chemismu, který v místě bude. V současné době je zadaná studie, která možná řešení zhodnotí,“ uvedl Duras. Současně upozorňuje, že se jedná pouze o akutní pomoc Boleváku. „Bohužel opět neřešíme příčinu, ale následek,“ varoval Duras.

Na to upozornil také Vozobule, podle něj město hledá systémové řešení pro všechny rybníky. „Tohle je technická pomoc pouze pro Bolevák,“ uzavřel náměstek. Největší přehrady v kraji naštěstí nedostatkem vody netrpí, podle vodohospodářů jsou Hracholuská a Nýrská přehrada v tomto období dostatečně naplněny.