Autoři v připravované expozici mapující tisk v Čechách od 18. století po současnost nezapomněli ani na články a zajímavosti ze života světoznámého novináře a rodáka z Plzeňska Adolfa Oppera.

Jak vypadaly historicky první česky psané noviny vydané v roce 1719? O čem tehdy informovaly? Nejen to se dozvíte na výstavě s názvem Od novinek k novinám, na níž se podílí plzeňský typograf Miloslav Krist a Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích. Krist je nadšeným sběratelem a nejrůznější periodika schraňuje už pětadvacet let. Některé dostal, jiné koupil nebo sehnal v antikvariátech. Za tu dobu získal do své soukromé sbírky zhruba 1500 titulů. „Vůbec nejstarší výtisk novin, který vlastním, pochází z roku 1790. Ten určitě návštěvníci expozice uvidí," zdůraznil umělec. Ačkoli výstava se uskuteční až 10. září, tým odborníků se na ni pečlivě chystá už teď. „Shromažďujeme a třídíme materiál. O některé exempláře jsme požádali Národní nebo Strahovskou knihovnu. Spolupracujeme také s plzeňským městským archivem," upřesnil plzeňský sběratel.

Výstava zobrazující tiskoviny od 18. století až dodnes ovšem nabídne i další zajímavé kousky. „Myslím, že málo známý je třeba časopis Slovan, který vydával Karel Havlíček Borovský. Neméně zajímavé jsou podle mě třeba válečné vojenské tisky z první nebo druhé světové války," dodal Krist. K vidění však budou také tematické tiskoviny, jako například dětské, sportovní, politické, divadelní nebo turistické.

Důležitou roli v přípravách mají také pracovníci blovického muzea. Ti mimo jiné dávají dohromady materiály o světoznámém novináři Adolfu Opperovi. Snad vůbec nejslavnějšímu tamějšímu rodákovi známému pod pseudonymem Henri de Blowitz, který v 19. století psal dokonce pro britský deník The Times, bude věnována část výstavy. Podle získaných informací však odborníci nepředstaví pouze jeho články, půjde o to zjistit co nejvíce zajímavostí týkajících se jeho života. „Chceme se zaměřit na jeho osobní příběh a představit ho důvěryhodně, ale zároveň atraktivně. Vždyť šlo o personu světového formátu," doplnil Krist.