„Můžete zde kromě sbírky křišťálů vidět i prezidentské nápojové sety od společnosti Moser, jedinečné hodinky české značky Prim nebo subfosilní les, tvořený z kmenů 6 500 let starých dubů,“ přibližuje výstavu ředitelka Nadačního fondu Plzeň sobě Kristýna Nachtman Švédová.

Kromě naleštěných starých automobilů zaujmou návštěvníky hned při vstupu různobarevné křišťálové plastiky se zmíněnou do modra zabarvenou Venuší uprostřed.

V Plzni se otevřela expozice Depo Moto Art
Desítky motoristických skvostů v Plzni. Depo Moto Art se otevřelo

„Je z jednoho kusu leštěného křišťálu a váží 243 kilogramů. Její autor akademický sochař Vlastimil Beránek na ní pracoval téměř dva roky. Socha byla půl roku vystavená na světové výstavě Expo Dubaj 2020 a poprvé se představuje v Česku. Venuše má navíc i svoji menší a lehčí sestru. Ta je ve sbírkách jednoho z největších uměleckých sběratelů na světě, korunního prince Saudské Arábie,“ říká Marek Landa, který zastupuje vystavující autory Vlastimila Beránka a Jaroslava Proška.

Právě s Jaroslavem Proškem jsou spojeny další vystavované unikáty. Kmeny stromů staré 6500 let, které byly náhodně nalezené v hloubce šesti metrů při výkopových pracích na severní Moravě.

Zdroj: Pavel Bouda

„Na vytěženém dřevě byly obří kusy bahna, vonělo to nevábně a až později se zjistilo, co se vlastně našlo. Některé stromy měřily až třicet metrů, tak jsme je museli, i když neradi, rozřezat na menší kusy. Není to klasický materiál, chová se to jinak než dřevo, zároveň to není kámen, protože neustále pracuje. Nejprve se kmeny zkoumaly v laboratoři v Ostravě a posléze v Miami v USA, kde určili radiouhlíkovou metodou jejich stáří na 6 500 let,“ vysvětluje Tomáš Rothschein z ostravské firmy Subfossil Oak. K vidění jsou zde dva velké kmeny a jeden o něco menší.

Zajímavým doplňkem ojedinělé výstavy vzácných exponátů jsou limitované edice hodinek české firmy Prim. Mezi jinými například série 75 kusů hodinek k výročí operace Anthropoid nebo vzácná edice hodinek Jan Kašpar, které byly vyrobeny v počtu 100 kusů.

Výstava v plzeňském muzeu Depo Moto Art je časově omezená, potrvá jen do 2. června a otevřeno je od úterý do neděle vždy od 10 do 17 hodin.