Počty býložravé zvěře budou od letošní lovecké sezony snižovat Vojenské lesy a statky (VLS) České republiky. Chtějí zabránit škodám na sazenicích a mladých porostech, kterými obnovují lesy, jež zničily klimatické změny, sucho a kůrovec. V Plzeňském kraji se odstřely týkají Vojenského újezdu Brdy a části Šumavy, kterou VLS spravují.

„Býložravá zvěř v lesích způsobuje škody především na mladých lesních porostech tím, že okusuje mladé výhonky. Starší porosty pak poškozuje loupáním kůry,“ popsal problém mluvčí VLS Jan Sotona. Od odstřelů si VLS slibují ochranu nových lesů, které aktuálně sázejí, aby obnovily lokality zasažené kalamitou.

Odlovy zvěře provádějí pracovníci VLS. „Ředitel VLS Petr Král zvýšil odměny pro zaměstnance, kteří stanovené individuální plány lovu překročí,“ dodal Sotona.

S REDUKCÍ POMÁHÁ VLK

„Abychom ulehčili práci lesnickému personálu, který výkon myslivosti ve vojenských lesích provádí a je dnes vytížený nahodilými těžbami a obnovou ploch, zvažujeme najmout profesionální lovce,“ doplnil výrobní náměstek VLS Ondřej Vybíral.

Zvěř působí problémy také v Národním parku (NP) Šumava. „U nás je to běžná praxe několik let. Doposud chyběl přirozený predátor vlk, který se ale zde nyní objevil a s redukcí zvěře pomáhá,“ vysvětlil mluvčí NP Jan Dvořák. Odstřely vysoké zvěře v NP Šumava provádějí pracovníci parku.

„Rekordní byl rok 2017, kdy jsme odstřelili přes 1100 kusů jelení zvěře. Počty se začaly snižovat, loni to bylo už jen přes 800. Letos počítáme s redukcí 700 až 800 kusů,“ uzavřel Dvořák.

Lesy ČR, které vlastní jednu šestinu honiteb v kraji, navyšují odstřely zvěře průběžně. „Tuto činnost provádíme ve spolupráci se státní správou Plzeňského kraje. Své lesy pronajímáme a ve smlouvě má každý nájemce povinnost odstřel zvěře navyšovat,“ uvedl krajský ředitel Lesů ČR Ivan Klik.

NECHME TO NA PŘÍRODĚ

Plzeňský ochránce zvířat Karel Makoň si myslí, že by si stav zvěře měla příroda redukovat sama. „Pokud je zvířat mnoho, příroda si s nimi poradí. Nasadí na ně přirozeného predátora, nákazu a nemoci. Nemyslím si, že by do toho měl zasahovat člověk, to nikdy nepřineslo nic dobrého,“ je přesvědčen Makoň. „Nejpřirozenější by bylo, kdyby se zvýšil výskyt vlků,“ zdůraznil.