„Ročně se v kraji stane obětí trestného činu přibližně dvě stě osob do osmnácti let,“ podotýká náměstek krajského ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Rudolf Císař. Kromě těchto obětí je však třeba vyslechnout také svědky a těch může být mnohem více.

„Dítě tu nebude stresované uniformou a v místnosti bude jen s jednou osobou,“ vysvětlil Císař. Ostatní vyšetřovatelé, obhájce, státní zástupce, rodiče, popřípadě psycholog budou za jednosměrným zrcadlem. Výslechové prostory tvoří celkem tři místnosti. Kromě té, která vypadá jako herna se sedačkou, kobercem, hračkami, knížkami nebo televizí, je to také odpočinkový pokoj s lůžkem a třetí, monitorovací místnost.

Celý výslech dítěte je zaznamenáván ukrytými kamerami i mikrofony, aby nebylo nutné dítě zpovídat několikrát, v neformálním prostředí dítě navíc s vyšetřovatelem snadněji komunikuje.

Výslechové místnosti v Plzni a Klatovech stály více než milion korun, 458 tisíc hradil Plzeňský kraj, zbytek pak Ministerstvo vnitra ČR.

„Využívat je bude zejména policie, ale chceme je nabídnout i pedagogicko–psycholo-gickým poradnám nebo odboru sociální a právní ochrany dětí,“ slíbil Filip Zapletal ze sociálního odboru Krajského úřadu.