„Jsem temperamentní typ, proto mi maminka nedovolila si je vzít. Takže jsem si vyrobila vlastní. Byly červené s vážkou," popsala svůj první výtvor, který má na památku dodnes. Od té doby vznikly pod jejíma rukama stovky šperků inspirovaných historií i Orientem.

Základním materiálem, s nímž umělkyně pracuje, jsou české korálky rokajl. Každý kousek pečlivě vybere a vyšívá ho jeden za druhým. K nim přidá polodrahokamy, vinuté sklo či brokáty. Některé komponenty si nechává vyrábět přímo na zakázku, jiné pořídí v zahraničí. „Kamkoli jedu, něco si přivezu. Většinou je to tak, že tam odjíždím s osmikilovým báglem a zpátky se vracím s pětadvacetikilovým. Když jsem třeba letěla z Izraele, musela jsem si dokonce za zavazadlo připlácet, objevila jsem totiž beduínské sklo," vyprávěla s úsměvem devětadvacetiletá žena žijící v Plzni. Nejinak tomu bylo při její poslední cestě do Bretaně, kde kromě korálků a šperků ulovila také mušle či zajímavá dřívka. Už v tu chvíli Tamara přemýšlela, do jakých šperků je vsadí.

Nejčastěji tvoří náušnice, náramky, náhrdelníky, čelenky nebo brože. Měsíčně stihne vyšít přibližně sto originálních kousků. „Udělala jsem i multifunkční šperk, který je zároveň páskem, čelenkou i náramkem. Zajímavé jsou také klipy na boty," sdělila Tamara, jež vystudovala střední výtvarnou školu a na univerzitu odjela do Plzně, kde se věnovala blízkovýchodnímu studiu.

Právě tato kombinace, tedy umění, historie a Orientu, se nejvíce odráží v autorčině stylu. „Blízký východ je pro mě velmi inspirativní. Jsou tam nádherné země, s obrovským množstvím materiálů i tvůrčích technik," doplnila.

Každý originální předmět vypráví svůj příběh. Tamara vytvořila například kolekci inspirovanou divadelní hrou Williama Shakespeara Sen noci svatojánské nebo Voyage en Arabie, což je Cesta do Arábie. „Tu mám úplně nejraději, protože je velmi zdobná a honosná," uzavřela.

Šperkařství měla zprvu jako koníček, nejdříve na vysoké škole, poté při zaměstnání. Protože ale zakázek přibývalo, postavila se na vlastní nohy a v roce 2008 si založila autorskou značku Tamarchi. Mezi zákaznicemi sice dominují Češky a Slovenky, ale zájem projevují také Italky, Japonky nebo ženy z Blízkého východu.