PET/CT, PET/MRIJedná se o takzvané hybridní přístroje. Metoda PET/MRI kombinuje zobrazení tkání lidského těla magnetickou rezonancí (MRI) se zobrazením látkové výměny pozitronovou emisní tomografií (PET). Přístroj PET/CT kombinuje výpočetní tomografii (CT) a pozitronovou emisní tomografii (PET). Využívají se především k diagnostice nádorových onemocnění.

Především do Fakultní nemocnice (FN) Plzeň přijíždějí kvůli krátkým čekacím dobám a kvalitní přístrojové vybavenosti kliniky zobrazovacích metod pacienti i z ostatních krajů. Zeptali jsme se, jak dlouho se na vyšetření magnetickou rezonancí, CT či sonografem v kraji čeká.

Co se týče zobrazovacích metod, jednoznačně největší spektrum přístrojů nabízí v kraji FN Plzeň. Klinika zobrazovacích metod disponuje třemi magnetickými rezonancemi, pěti CT, ale také hybridními přístroji PET/CT a PET/MRI, které se využívají zejména v případě nádorového onemocnění. Kombinace těchto dvou hybridních metod je v Česku unikátní. Skoro samozřejmostí je pak ještě několik mamografů a sonografů.

Odborníci z plzeňské fakultní nemocnice jsou v současné době schopni provést všechna vyšetření do dvou týdnů. „Jedná se o čekací doby u neakutních vyšetření, v případě akutního stavu, kde lze předpokládat nebezpečí prodlevy, provádíme vyšetření ihned,“ upřesňuje primář Kliniky zobrazovacích metod FN Plzeň Jiří Ferda.

Jiří Ferda
Primář Ferda: Jezdí k nám i část pacientů z Prahy

Například na magnetickou rezonanci lékaři objednají pacienty za deset dní, na CT a sono do týdne, na hybridní přístroje do dvou týdnů.

A jak si stojí ostatní nemocnice v kraji?

V Mulačově nemocnici v Plzni si na neakutní vyšetření CT přístrojem počkáte maximálně týden, na sono čtrnáct dní.
V Privamedu jsou zahlceni více. Nejdéle se čeká na magnetickou rezonanci, a to 30 dnů. Dva až tři týdny si počkáte na CT, do 15 dnů jsou lékaři schopni provést sono a do pěti dnů vyšetření mamografem.

V sušické nemocnici, která má k dispozici pouze sonograf a rentgen, se podle mluvčího Pavla Pechouška na vyšetření čekat nemusí. Vedení nemocnice plánuje v letošním roce zakoupit ještě CT přístroj.

Co se týče krajských nemocnic, čekací doba na vyšetření zobrazovacími metodami se moc neliší. „Na CT se neodkladná vyšetření provádí v nejkratším možném termínu, plánovaná do dvou tří dnů, v Klatovské nemocnici pak do jednoho dvou týdnů,“ uvádí mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška. Magnetická rezonance je mezi nemocnicemi zřizovanými krajem k dipozici pouze v Klatovské nemocnici. Na plánovaná vyšetření objednávají lékaři do šesti týdnů.