„Že se na ni letos dostaneme, to je jisté. Bude třeba obnovit její celý plášť, dát nové šindele… Jakou částku budeme potřebovat, zatím nevíme. Bude to ale kolem sto padesáti tisíc korun,“ řekl výrovský starosta.

Když se lidé, kteří Výrovem projíždějí, před touto stavbou zastaví a přemýšlejí, k čemu asi sloužila, někdo z místních jim může její funkci hned objasnit. Přesto asi málokdo uhodne, jak že se ve zvoničce vlastně zvoní. „Zvon totiž nerozeznívá žádné lano, ale dřevěné bidlo, kterým se strká přímo do něho,“ vysvětlil starosta.

Na svém současném místě je zvonička od roku 1905. Předtím sice stála nedaleko, ale při stavbě nové silnice byla poničena. V Hadačce se tehdy podle obecní kroniky strhla hádka s tím, že „kdo ji rozházel, že ji měl postavit“. Nakonec si ji obyvatelé postavili a opravili svépomocí, celkem za 46,69 Kčs.

Výrov se ale může pochlubit i řadou dalších zajímavostí. Ať už je to pseudobarokní kaple sv. Vojtěcha z roku 1902 opravená před devíti lety, pamětní kříž z roku 1885, zachovalá roubená chalupa v čísle popisném 13, která kdysi odolala ničivému požáru nebo barokní budova někdejšího zájezdního hostince vystavěná v roce 1756.

Do zvonu strkají dřevěným bidlem

- Dřevěná zvonička stojí u silnice mezi Výrovem a Hadačkou.
- Drobná stavba je zapsaná v seznamu kulturních památek.
- Výjimečná je mimo jiné způsobem, jak se rozeznívá její zvon. Ne klasickým táhlem, ale dřevěným bidlem.
- Letos zvoničku čeká rekonstrukce. Stát má 150 tisíc korun.