Včely totiž v posledních letech hynou ve velkém, ale proč, to málokdo tuší.

„Letos jsme přišli o 65 procent včelstev. Úly jsou prázdné, nemáme ani co poslat na veterinu. Je to katastrofa a záhada," popisuje muž s tím, že právě včera večer se jihoplzeňští včelaři sešli na okresním výboru. Úhyn včelstev byl tématem číslo jedna. „Ten problém má hodně lidí, musíme se snažit zjistit, co se děje a co se proti tomu dá dělat," tvrdí Krejčí.

Čísla jsou nebývalá

Podle vyjádření Pracovní společnosti nástavkových včelařů (PSNV) jsou letošní úhyny doslova nebývalé a v některých oblastech přímo kritické. Společnost varuje především před varroázou a tím, že systém kontroly tohoto infekčního onemocnění selhává.
PSNV se proto snaží včelaře průběžně informovat a vzdělávat, jak mají zdravotní stav včelstev monitorovat.

Ti, kteří letos podcenili takzvaný letní monitoring, teď pláčou. „Zjistil jsem, že jako včelař, kterého jeho práce živí, nemůžu podle tradiční metodiky fungovat. Zimní vzorky jsem měl v pořádku, proto jsem problémy nečekal. Po zakrmení ale přišly loupeže do slabších včel a začalo to padat. Na příští sezonu dávám všude varroa dna a budu si provádět letní monitoring sám. Peníze vydávané na testování zimní měli jsou podle mě vyhozené a daly by se využít jinak," říká včelař Tomáš Kelemen.
PSNV upozorňuje kromě jiného na zastaralou a nefunkční koncepci ošetřování včelstev tvrdou chemií, která je v kritických letech nefunkční a včely a jejich produkty zatěžuje zbytky zdraví škodlivých chemikálií.

Léčba zastarala

„Včelaři pracující podle veterinární správou schválených metod letos bojují s úhyny. Koncepce léčení z 80. let minulého století zákonitě neodpovídá současným požadavkům a aktuálním odborným poznatkům. Platná legislativa navíc vymezuje využití alternativních způsobů léčení bez tvrdé chemie pouze pro registrované ekochovy, běžný včelař je nucen ošetřovat včelstva často zbytečně vysoce jedovatými látkami," míní ředitel PSNV Jiří Texl.

Na pomoc v boji s varroázou vyvinula PSNV internetovou aplikaci sledující vývoj spadu roztoče kleštíka včelího (Varroa destructor), takzvaný Varroamonitoring systém. Včelaři ho najdou na webu www.varroamonitoring.cz.

„Přes 700 včelařů z různých regionů ČR do něj pravidelně zadává data o spadu. Slouží k včasnému varování včelařů v dané oblasti," vysvětluje Texl s tím, že systém může využívat veterinární správa.