To je i případ Miroslava Antona, jenž s padesátkou lidí projde Petrohrad (část Slovan). „Třebaže teď už bydlím jinde, žil jsem na Petrohradě třicet let a rád se tudy procházím," říká Anton. A kam zavede padesátku lidí při procházce, která trvá 2,5 až 3 hodiny? Začíná se u kulturního domu JAS. „Zastavíme se u činžovních domů zvaných Parlament, což je kultovní petrohradská památka. Také se podíváme, kde bylo Cingrošovo kamenictví, a díky vstřícnosti současného majitele i dovnitř," popisuje Plzeňan, který působil jako publicista a dnes pracuje v Diecézní charitě Plzeň.

Důležitou zastávkou bude i Mikulášské náměstí, kde jsou dnes dvě gymnázia. Účastníci procházky se podívají do Církevního gymnázia, které dříve sloužilo jako budova základní školy a sídlila zde i univerzita. „Kdysi jsem do ní chodil na základku. Máme zapůjčenou kroniku, která je vedena od založení školy v roce 1897. Je zajímavé do ní nahlédnout," dodává Anton, který plánuje i další procházky po druhém plzeňském obvodu.

Při procházce s názvem Petrohrad z příběhů nelze vynechat ani rodné domy dvou slavných Plzeňanů – Jiřího Trnky a Miroslava Zikmunda, které se nacházejí také na Petrohradě.

Sousedské procházky je jeden ze čtyř projektů Skrytého města. Celkem vzniklo patnáct různých tras, které se budou konat postupně. K nim je nutné připočíst ještě pět architektonických procházek. Vždy dvě až tři takovéto výlety se budou konat každou první sobotu v měsíci a také při zvláštních příležitostech.

Místo je vhodné rezervovat přes portál Plzeňská vstupenka. Ze sobotních pěti tras už byla včera plně naplněna procházka věnovaná věznici na Borech a její historii.

Kam a kdy vyrazit tuto sobotu

10 hod. - Věznice na Borech, start: Dobřanská 12, prův.: Lukáš Paleček, Plzeň 2015 – víc než jen slova, start: Nové divadlo, průvodce: Martina Matějková, Andrea Hrabáková (Tandem)
14 hod. - Tour de Doubravka, start: konečná trolej. 16, průvodce: Petr, Kopp, Jan Toman, Jan Hajšman, Adriana Paulovičová
Petrohrad z příběhů, start: KD JAS, Jablonského 39, průvodce: Miroslav Anton, Jižní Předměstí, start: Klatovská 110, průvodce: Pavel Beneš
Vstupné: v předprodeji 50 Kč (přes web www.plzenskavstupenka.cz, www.eventime.cz), na místě 100 Kč. Počet míst je omezen.