Při výrobě fantasy kostýmů známých filmových či literárních postav se jedenatřicetiletý Jiří Baloun zaměřuje nejen na zpracování přesného oblečení, ale i na jejich charakter, zvyky či oblíbené hlášky.

Baloun, který již 11 let pracuje jako holič, sám sebe řadí mezi tzv. cosplayery, kterých je dnes jen v České republice několik stovek. „Termín 'cosplay' je zkratkou anglických slov „costume play“, což lze přeložit jako kostýmové hraní. Má práce tedy zahrnuje kopírování komerčně známých postav, jako třeba Batmana, Pata a Mata nebo vlkodlaka. Konkurence mezi cosplayery je však obrovská,“ popisuje svou zálibu Baloun.

Se svými kostýmy se účastní nejrůznějších soutěží po celé republice, občas si v nich také zahraje divadlo. „Na soutěže jezdím zatím jen po České republice, ale uvažuji i o tom vyjet s nimi do zahraničí. Kostýmy jsem vyráběl vždy jen pro zábavu, ale v poslední době se mi ozývá hodně lidí s tím, že chtějí vyrobit nějaký převlek na zakázku. Prodávám je ale jen výjimečně,“ říká umělec.

V současné době má doma kostýmy dva, prvním z nich je vlkodlak, druhý pak literární postava Saurona, hlavní záporné postavy v Tolkienovo trilogii Pán prstenů. V nejbližších dnech chce vyrobit postavu Legolase z téže trilogie.

„Když jsem se jednou večer vyfotil na sociální síť v kostýmu Saurona, nestačil jsem se ráno divit, jaká lavina pozitivních komentářů se pod fotkou strhla. Tohle je mým motorem, jsem hrozně rád, že se lidem má práce tak zalíbila,“ dodává Baloun.