Ve Fakultní nemocnici v Plzni nemá vedení zatím výpověď na stole ani jednu. Lékařský odborový klub však avizoval, že ve FN chce odejít 45 lékařů a ve Stodě se k výzvě odborářů Děkujeme, odcházíme dosud připojilo devět lékařů.

„Očekávám, že těch dalších osm mi výpověď ještě do konce roku předá,“ nedělá si iluze ředitel Stodské nemocnice, a. s., Vlastimil Bureš. Dodává, že jich může být i více, ale osobně s tím nic nemůže dělat.

„Lékaře chápu, věřím tomu, že většina z nich nemá žádné jiné místo v zahraničí, pouze chtějí změnit podmínky, které jsou špatné,“ vysvětluje Bureš. Průměrná mzda všech zaměstnanců v nemocnici činí 23 900 Kč hrubého měsíčně. „Když si vezmete, že většina lidí, kteří zde pracují, je vysokoškolsky nebo alespoň středoškolsky vzdělaná a my jsme na celorepublikovém průměru, není něco v pořádku,“ říká ředitel. Podle něj se často uváděné průměrné mzdy lékařů, které se pohybují okolo 50 tisíc měsíčně, musí přepočítat na úvazek 1,0. „Ti lékaři nedělají totiž klasických 168 hodin měsíčně, ale často i 300,“ doplňuje Bureš.

Lékaři ve fakultní nemocnici berou více než v krajských. „Řadový lékař, a to nepočítám primáře a přednosty, si v průměru vydělá něco přes 62 tisíc hrubého, tedy okolo 45 tisíc čistého,“ říká mluvčí nemocnice Renata Jenšíková. Dodává, že průměr zahrnuje i peníze za služby a odměny za celý rok.