„Kompletní opravu si vyžádala například elektroinstalace, byla příliš poškozená. Nákladné bylo i vyčištění prostor od černoty způsobené kouřem,“ vysvětluje Michal Minařík z Plzeňského servisu. Právě tato firma se o budovu od letošního března stará. Náklady spojené s uvedením do původního stavu však ponese pojišťovna.

Podle Minaříka budou opravy dokončené už zítra, ve čtvrtek by se tak v garážích mohlo začít znovu parkovat. V současné době jsou tam jen tři vozy, na jednom z nich je dodnes patrná vrstva popílku od požáru. „Nikdo s ním od té doby nejel,“ tvrdí muž z nedalekého domu, který má v garáži také své parkovací stání.

Na stropě nad místem, kde stálo Audi R8 a BMW Z3, je dodnes patrná velká černá skvrna, na první pohled to dokonce vypadá, že je celá betonová konstrukce poškozená. „Čekáme výsledky expertizy, zda jsou poškozené výztuže. Podle předběžného ohledání statika ne, ale chceme mít jistotu,“ doplnil Minařík. Do té doby zůstanou tato dvě stání prázdná.

Své parkovací místo si v garáži platí i Josef Kuška, zatím však musí své auto odstavovat jinde. „Čekal jsem, že to bude hotové dřív,“ říká muž, který v době požáru v Plzni vůbec nebyl. „Přijel jsem z chaty a na bráně řetěz a kolem policejní pásky,“ líčí své překvapení Kuška.

Přesnou příčinu požáru zatím vyšetřují hasiči i policie. „Probíhají výslechy a čekáme na výsledky odborných expertiz například z oboru chemie,“ potvrdila Deníku policejní mluvčí Martina Korandová. Místo požáru ohledával hned druhý den i pes cvičený na hořlavé látky. „Nějaké hořlaviny na místě našel,“ potvrdil tehdy jeden ze zasahujících policistů.

Místní obyvatelé mají o příčině jasno, šlo podle nich buď o vyřizování účtů mezi mafiány, nebo pojišťovací podvod. Audi R8, které zřejmě začalo hořet jako první, bylo už dlouho na prodej. „Majitel obchoduje s luxusními auty a tohle už mu tady stálo dlouho. Tak ho takhle prodal pojišťovně,“ tvrdil krátce po požáru Plzeňan, který si nepřál uvést jméno.