Na Plzni–severu jsou pouze dva odbory dopravy, a to v Kralovicích a Nýřanech. Už teď je jasné, že všechny průkazy vyměnit nestačí. „Lidé o tom vědí už hodně dlouho, ale nechávají všechno na poslední chvíli. K nám v úředních dnech přijde asi tak třicet čtyřicet lidí, ale aby se to stihlo, muselo by jich chodit aspoň tak devadesát,“ řekl vedoucí odboru dopravy v Kralovicích. „Vláda už lhůtu na výměnu řidičských průkazů měnila dvakrát a pochybuji, že by ji měnila potřetí,“ doplnil.

V Nýřanech jsou na tom stejně. „K 21. září jsme evidovali ještě 3374 průkazů, které je třeba vyměnit. V minulém týdnu jsme obdrželi pouhých 72 žádostí, což je žalostně málo,“ upozornil Jiří Hendrich, vedoucí odboru dopravy v Nýřanech.

Na Plzni–jihu je vzhledem k působnosti čtyř odborů dopravy situace lepší, ale nicméně i tam stále zbývá vyměnit množství řidičských průkazů. „U nás je to kolem pěti set průkazů. Lidé chodí průběžně, tak snad to stihneme,“ řekla Jaromíra Muchnová, pracovnice v evidenci řidičů ve Stodě.

V Blovicích se na úřad musí dostavit ještě kolem 250 lidí. „Lidé jsou v tomhle nepoučitelní. O problému už vědí dlouho, ale nedělají si s tím hlavu. Koncem listopadu a v prosinci se dají čekat návaly lidí se žádostmi,“ zdůraznil Miloš Hájek z úřadu evidence řidičů v Blovicích.

Stejný počet žádostí zbývá vyřídit v Přešticích. „Z tohoto počtu sice už sto lidí zažádalo, ale chodí jich jinak málo. Abychom to stihli do konce roku, musela by místo stávajících šedesáti až sedmdesáti lidí denně chodit tak stovka. To by potom nebyl problém vyřídit všechno do konce roku,“ vysvětlila Lenka Turnerová z odboru dopravního a správního v Přešticích.

Jediné město, kde podle slov pracovnice odboru dopravy Zdeňky Častové nehrozí kolaps, je jihoplzeňský Nepomuk. „Lidé vždy přijdou ve větší míře po nějaké mediální kampani a tu už řidiči zaznamenali několikrát. Do konce roku nám chybí ještě asi 300 řidičáků, a to je, myslím si, zvládnutelné,“ sdělila.