„Lidé by neměli otálet a přijít co nejdřív. I když pracovníci magistrátu žádosti o výměnu přijmou, tiskárna cenin, která vyrábí průkazy pro celou republiku, bude koncem roku zahlcená,“ upozornil primátor města Plzně Pavel Rödl.

Přitom plzeňský registr vozidel a řidičů ještě zdaleka nejede na plné využití. „Měsíčně jsme schopni vyřídit výměnu dvou a půl tisíce průkazů. Za červen jsme jich ale měnili pouhých 1280,“ řekl vedoucí odboru registru vozidel a řidičů Jiří Marek. Aby byly všechny zbývající řidičáky vyměněné včas, museli by pracovníci registru vyměnit v každém zbývajícím měsící letošního roku na čtyři tisíce průkazů. To ale podle Marka není možné.

Kdo potřebuje řidičák vyměnit, a přesto nechce čekat frontu na úřadě, může se objednat přímo na určitý den a hodinu. Pak bude vše vyřízeno za několik minut. „Stačí na internetu kliknout na adresu www.uradbezcekani.cz a v kalendáři si vybrat datum. Zelená políčka jsou volná, červená barva označuje obsazená políčka. Pak už je třeba jen zvolit vhodný čas. Na těchto stránkách si pak žadatel také vytiskne potvrzení rezervace, kterým se musí prokázat na přepážce,“ vysvětlil Marek.

Pokud se na úřad objednáte prostřednictvím internetu, stačí přijít pět minut předem a vyplnit jednoduchou žádost. „Systém pak automaticky příchozího člověka zařadí na dohodnutý čas mezi ostatní žadatele,“ dodal Marek s tím, že takto je celý proces maximálně zjednodušený. Bez toho, aniž by řidič na úřad musel jít osobně, není možné průkaz vyměnit.

Do 31. prosince 2007 je nutné vyměnit všechny řidičské průkazy s datumem vydání do 31. prosince 1993.