Situace ve městě je napjatá poté, co zdejší radní jmenovali šéfem školy exstarostu Petra Fornouze, který v konkurzu skončil za dosavadním ředitelem Josefem Šperlem. Toho radě města doporučila jmenovat výběrová komise.

Na webu města se rozhořela ostrá diskuse a situace není klidná ani na škole. „Pan ředitel Šperl má v pedagogickém sboru podporu," uvedla včera zástupkyně ředitele Vlasta Šafratová.

Podle ní ale na škole zatím nikdo nesbírá podpisy pod petici za setrvání Šperla ve funkci.

Bouřlivé reakce se dají očekávat i na schůzi zastupitelstva. Starosta Antonín Kmoch nevyloučil, že jmenování ředitele základní školy bude samostatným bodem jednání zastupitelů. „Pokud vyjádří veřejnost či pedagogové zájem, jsem připraven zařadit to do návrhu programu nadcházejícího zasedání zastupitelstva města konaného dne 20. června," uvedl Kmoch.

Starosta předpokládá, že radní na zastupitelstvu vysvětlí dosazení Fornouze do funkce ředitele základky. Kmoch přitom prozradil, že na radě hlasoval, aby ve funkci ředitele pokračoval Šperl. „Rozhodl jsem se podle doporučení výběrové komise," vysvětlil přeštický starosta.

Podle něj se může stát, že zastupitelstvo doporučí radě města, aby zrušila jmenování Fornouze ředitelem. „Přestože je jmenování ředitele ze zákona v pravomoci rady města, tak si nedovedu představit, že by to rada nerespektovala," dodal Kmoch.

Vyjádření starosty znejistilo nově jmenovaného ředitele Petra Fornouze. Ten včera odmítl vyložit karty ohledně budoucího směřování základní školy. „S ohledem na to, co nyní pan starosta řekl, se nechci ke svému jmenování vyjadřovat," konstatoval Fornouz.

Informace kolující o prodeji jídelny a ukončení pracovního poměru kuchařek po svém nástupu do funkce považuje za nepravdivé. „Přesně to zapadá do štvavé diskuzní kampaně. Navíc, o prodeji či pronájmu jídelny nerozhoduje ředitel školy, ale zřizovatel, a tím je město Přeštice," dementoval Fornouz obavy diskutérů s tím, že pronajmutí školní jídelny rada města v minulosti už odmítla.