Celý červenec a srpen totiž probíhá na železniční trase Plzeň – Železná Ruda výluka, před železniční budovou v Nýrsku budete muset přestoupit na jeden z autobusů náhradní dopravy.

A vyrážíte-li na Šumavu s kolem, zpozorněte ještě víc. Musíte totiž rozhodně počítat se zúženým výběrem spojů, které vám kolo dopraví až do cíle cesty. Přeprava bicyklů je zajištěna pouze v některých vozech náhradní dopravy, a tak se vám při troše nepozornosti může stát, že mezi Nýrskem a Železnou Rudou budete muset přepnout na vlastní pohon.

Cyklobusy vás nezachrání

Linky autobusů se speciálními přívěsy zajišťujícími přepravu většího množství jízdních kol protkávají Plzeňský kraj a těší se oblibě cykloturistů. Ze západočeské metropole vás dovezou do Nečtin, Staré Knížecí Huti a na Přimdu. Ze Sušice pak vyráží do Prášil a na Kvildu, do konce září nabízí RDS dopravce mimořádnou možnost využít mezinárodní cyklobus Furth im Wald – Domažlice – Waldmünchen se zajížďkou na vrch Čerchov.

Dřívější spoj z Plzně přes Klatovy, Železnou Rudu a Srní na Kvildu však v jízdním řádu neobjevíte. Z celé linky zbylo pouze torzo, cyklobus vyjíždí pětkrát denně jen v úseku Špičák – Kvilda.

Stanice náhradní dopravy

Nýrsko, staniční budova
Dešenice – autobusová zastávka, 1200 m od žel. stanice
Zelená Lhota – autobusová zastávka, 700 m od žel. stanice
Hojsova Stráž – autobusová zastávka, železniční stanice rozcestí
Brčálník – autobusová zastávka „Pod Můstkem"
Špičák – autobusové zastávka, 500m od žel. stanice
Špičák sedlo – autob. zastávka
Žel. Ruda město – autobusová zastávka, 100m od železniční stanice
Žel. Ruda centrum – autob. zastávka, 500m od žel. stanice
ŽR, Alžbětín – staniční budova

Tereza Brožová