„Z 203 rybníků, které na podzim slovujeme, jsme už 70 vyprázdnily. Byly to zpočátku především menší rybníky s rybami do 1,6 kilogramu, které jdou na export do Německa,“ uvedl šéf klatovských rybářů Václav Voráček, podle kterého první výlovy ukázaly, že kvalita ryb bude dobrá.

„Zdražit je ale musíme. Zvýšily se ceny krmiv, zejména obilí pšenice, žita a tritikál,“ uvedl Horáček s tím, že jím vedená firmy bude obchodníkům prodávat kapry ve výběrové váze, tedy nad dva kilogramy, za 65 korun za kilo. Loni byla cena o šest korun nižší. Voráček odhaduje, že konečný zákazník si kapra koupí za 80 až 90 korun za kilogram a těsně před Vánocemi se pak díky stánkovému prodeji sníží cena na 70 až 80 korun.

Výlovy malých rybníků začaly Klatovští v září. Od října je hlavní sezona, kdy se loví i větší vodní plochy. Vyprázdněny by měly být do konce listopadu. Společnost celkově hospodaří na 418 rybnících od půlhektarových po stohektarový Kozčínský rybník. Některé ale slovuje ob rok a zbylé lovila na jaře.

Firma odhaduje, že letos dá na trh 1050 tun ryb. Zhruba 830 tun budou kapři, přičemž necelá polovina kaprů putuje na export. Většina ryb se prodává v živé váze. Asi 300 tun ryb projde zpracovnou a prodávají se jako mražené, chlazené nebo uzené.

Výlovy velkých rybníků v kraji: rybník(okres)-termím výlovu: Nezamyslický(KT)-5.11. Mezholezský(DO)-6.11. Dvorecký(PJ)-7.11. Všerubský(DO)-8.11. Novec(KT)-8.11. Liščí(TC)-13.11. Jivjanský(DO)-14. 11. Drahotínský*(PS)-17. 11. (* patří plzeňským rybářům, součástí výlovů je i prodej kaprů, na místě stojí kilogram 60 korun)

Rozhovor s ředitelem Klatovského rybářství Václavem Voráčkem (na snímku):

V jaké kvalitě jsou letos kapři? Byl dobrý rok, což naznačily už kontrolní odlovy. Kapři mají velký přírůstek svaloviny. Z těch zhruba 800 tun kaprů má asi 70 procent váhunaddvakilogramy, což je takzvaná výběrová ryba, jakoužádá český zákazník. V Praze je pak požadavek, aby měl kapr dokonceaž tři kilogramy. Opačné je to vNěmecku, kam vyvážíme 45 procent produkce kapra. Tamní zákazník chce především rybu od 1,1 do 1,6 kilogramu.

Exportujete ještě někam jinam než do Německa? Zatím ne. Jsme teď sice v jednání s polskými odběrateli, ale není to úplně uzavřené. Polsko má sice rybníky, ale spíše jsou tam jezera, kde sesamozřejmě loví jiným způsobem, protože jezero nelze vypustit a napustit. Poláci mají ale také moře.

Jaká je v Čechách spotřeba ryb na obyvatele? Užhrozně dlouho stejná. To jsem se ještě já učil ve škole a od té doby se to nezměnilo. Průměrný Čech sní pět kilogramů ryb za rok, přičemž sladkovodní z toho dělá zhruba jeden kilogram. Podíl sladkovodních ryb se pravda mírně snižuje, ale je to v řádech setin.

Jaké druhy ryb vyrábíte? Kromě kaprů jsou to v rybnících především amuři a tolstolobici a dravé ryby štiky, sumci a candáti. A pak chováme ještě lososovité ryby pstruhy a siveny.

Ty ale především zpracováváte? Ano, zpracováváme ročně 300 tun ryb a lososovité z toho dělají polovinu. Je to zhruba 80 tun pstruhů a 70 tun sivenů.

Podle norem by letos měli při prodeji zákazníkům zabíjet kapry pouze lidé vyškolení v oboru, tedy například řezníci. Jak se s tím při vánočním prodeji vyrovnáte? Někteří kolegové už zveřejnili, že toto nesmyslné nařízení obejdou. Ono totiž platí, že když chce klient koupit rybu zbavenou života, měl by ji zabít někdo se vzděláním. Už se ale neříká, zda když má někdo svoji rybu, zda mu ji také musí zabít někdo školený a je to také nelogické, protože řada lidí si ryby zabíjí doma sama. V takovém případě ale prodejce rybu zákazníkovi prodá živou a ten si s ní pak může dělat, co chce. Klidně může poprosit prodejce, jestli by mu jí nezabil. Pak záleží na vůli prodejce. Naši stánkaři to umějí.

Jaké jste letos měli investice do oprav rybníků? Opravovali jsme zhruba osmihektarový rybník Lítov na Klatovsku. Stálo to 16 milionů. Zhruba 80 procent nákladů šlo z fondů Evropské unie.

Jaké rybníky budete opravovat příští rok? Zažádali jsme o peníze z EU na tříhektarový rybník Mlýnský-Bořejov na Tachovsku a sedmihektarový rybník Červený na Domažlicku.

Co se na nich opravuje? Dělá se odbahnění, opravy hrází a bezpečnostních přelivů.

Jsou po povodních v roce 2002 nějaké přísnější bezpečnostní požadavky na rybníky? Ano, bezpečnostní přelivy musí dokázat čelit stoleté vodě. Hodnoty pro stoletou vodu se ale zvýšily, takže i přelivy musí umět čelit většímu množství vody. Nové normy už dnes u nás splňují skoro všechny rybníky. Nejnáročnější opravy byly na rybnících Kacerna na Domažlicku a Čepinci a Žinkovském rybníku na jižním Plzeňsku.

Žinkovský rybník se opravil v roce 2005. Zůstal sportovním rybníkem. Bude to tak i nadále? Ano, Žinkovský rybník není vhodný pro chov ryb. Je v něm moc velký průtok vody, takže živiny nebo krmení by se rychle vyplavovalo a hrozí tam riziko, že se vyplaví i ryby. Bude dál sportovní. V roce 2005 jsme tam dali 150 metráků ryb a každý rok ho doplňujeme.