VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kapři od největšího výrobce ryb v kraji podraží

MYSLÍV/PLZEŇ -Přes 70 tun ryb a z toho 90 procent kaprů vydal v úterý 30. října Myslívský rybník na Klatovsku. Jeho vylovením se Klatovské rybářství, největší producent ryb v západních Čechách, dostalo do druhé třetiny svých podzimních výlovů, z nichž půjde drtivá většina ryb na předvánoční trh. Štědrovečerní kapr se zákazníkům oproti loňsku prodraží.

30.10.2007
SDÍLEJ:

Další káď plná kaprů z Myslívského rybníka se převrací do nádrže na vozidle, které ryby sváží do sádek v Prádle na Plzeňsku. Foto: Deník/M. Kilián

„Z 203 rybníků, které na podzim slovujeme, jsme už 70 vyprázdnily. Byly to zpočátku především menší rybníky s rybami do 1,6 kilogramu, které jdou na export do Německa,“ uvedl šéf klatovských rybářů Václav Voráček, podle kterého první výlovy ukázaly, že kvalita ryb bude dobrá.

„Zdražit je ale musíme. Zvýšily se ceny krmiv, zejména obilí pšenice, žita a tritikál,“ uvedl Horáček s tím, že jím vedená firmy bude obchodníkům prodávat kapry ve výběrové váze, tedy nad dva kilogramy, za 65 korun za kilo. Loni byla cena o šest korun nižší. Voráček odhaduje, že konečný zákazník si kapra koupí za 80 až 90 korun za kilogram a těsně před Vánocemi se pak díky stánkovému prodeji sníží cena na 70 až 80 korun.

Výlovy malých rybníků začaly Klatovští v září. Od října je hlavní sezona, kdy se loví i větší vodní plochy. Vyprázdněny by měly být do konce listopadu. Společnost celkově hospodaří na 418 rybnících od půlhektarových po stohektarový Kozčínský rybník. Některé ale slovuje ob rok a zbylé lovila na jaře.

Firma odhaduje, že letos dá na trh 1050 tun ryb. Zhruba 830 tun budou kapři, přičemž necelá polovina kaprů putuje na export. Většina ryb se prodává v živé váze. Asi 300 tun ryb projde zpracovnou a prodávají se jako mražené, chlazené nebo uzené.

Výlovy velkých rybníků v kraji: rybník(okres)-termím výlovu: Nezamyslický(KT)-5.11. Mezholezský(DO)-6.11. Dvorecký(PJ)-7.11. Všerubský(DO)-8.11. Novec(KT)-8.11. Liščí(TC)-13.11. Jivjanský(DO)-14. 11. Drahotínský*(PS)-17. 11. (* patří plzeňským rybářům, součástí výlovů je i prodej kaprů, na místě stojí kilogram 60 korun)

Rozhovor s ředitelem Klatovského rybářství Václavem Voráčkem (na snímku):

V jaké kvalitě jsou letos kapři? Byl dobrý rok, což naznačily už kontrolní odlovy. Kapři mají velký přírůstek svaloviny. Z těch zhruba 800 tun kaprů má asi 70 procent váhunaddvakilogramy, což je takzvaná výběrová ryba, jakoužádá český zákazník. V Praze je pak požadavek, aby měl kapr dokonceaž tři kilogramy. Opačné je to vNěmecku, kam vyvážíme 45 procent produkce kapra. Tamní zákazník chce především rybu od 1,1 do 1,6 kilogramu.

Exportujete ještě někam jinam než do Německa? Zatím ne. Jsme teď sice v jednání s polskými odběrateli, ale není to úplně uzavřené. Polsko má sice rybníky, ale spíše jsou tam jezera, kde sesamozřejmě loví jiným způsobem, protože jezero nelze vypustit a napustit. Poláci mají ale také moře.

Jaká je v Čechách spotřeba ryb na obyvatele? Užhrozně dlouho stejná. To jsem se ještě já učil ve škole a od té doby se to nezměnilo. Průměrný Čech sní pět kilogramů ryb za rok, přičemž sladkovodní z toho dělá zhruba jeden kilogram. Podíl sladkovodních ryb se pravda mírně snižuje, ale je to v řádech setin.

Jaké druhy ryb vyrábíte? Kromě kaprů jsou to v rybnících především amuři a tolstolobici a dravé ryby štiky, sumci a candáti. A pak chováme ještě lososovité ryby pstruhy a siveny.

Ty ale především zpracováváte? Ano, zpracováváme ročně 300 tun ryb a lososovité z toho dělají polovinu. Je to zhruba 80 tun pstruhů a 70 tun sivenů.

Podle norem by letos měli při prodeji zákazníkům zabíjet kapry pouze lidé vyškolení v oboru, tedy například řezníci. Jak se s tím při vánočním prodeji vyrovnáte? Někteří kolegové už zveřejnili, že toto nesmyslné nařízení obejdou. Ono totiž platí, že když chce klient koupit rybu zbavenou života, měl by ji zabít někdo se vzděláním. Už se ale neříká, zda když má někdo svoji rybu, zda mu ji také musí zabít někdo školený a je to také nelogické, protože řada lidí si ryby zabíjí doma sama. V takovém případě ale prodejce rybu zákazníkovi prodá živou a ten si s ní pak může dělat, co chce. Klidně může poprosit prodejce, jestli by mu jí nezabil. Pak záleží na vůli prodejce. Naši stánkaři to umějí.

Jaké jste letos měli investice do oprav rybníků? Opravovali jsme zhruba osmihektarový rybník Lítov na Klatovsku. Stálo to 16 milionů. Zhruba 80 procent nákladů šlo z fondů Evropské unie.

Jaké rybníky budete opravovat příští rok? Zažádali jsme o peníze z EU na tříhektarový rybník Mlýnský-Bořejov na Tachovsku a sedmihektarový rybník Červený na Domažlicku.

Co se na nich opravuje? Dělá se odbahnění, opravy hrází a bezpečnostních přelivů.

Jsou po povodních v roce 2002 nějaké přísnější bezpečnostní požadavky na rybníky? Ano, bezpečnostní přelivy musí dokázat čelit stoleté vodě. Hodnoty pro stoletou vodu se ale zvýšily, takže i přelivy musí umět čelit většímu množství vody. Nové normy už dnes u nás splňují skoro všechny rybníky. Nejnáročnější opravy byly na rybnících Kacerna na Domažlicku a Čepinci a Žinkovském rybníku na jižním Plzeňsku.

Žinkovský rybník se opravil v roce 2005. Zůstal sportovním rybníkem. Bude to tak i nadále? Ano, Žinkovský rybník není vhodný pro chov ryb. Je v něm moc velký průtok vody, takže živiny nebo krmení by se rychle vyplavovalo a hrozí tam riziko, že se vyplaví i ryby. Bude dál sportovní. V roce 2005 jsme tam dali 150 metráků ryb a každý rok ho doplňujeme.

30.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 27 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje a nákupu informačních a komunikačních technologií Samostatný obchodník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 30500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, • komunikace se zákazníky a dodavateli, • zpracování nabídek do výběrových řízení veřejných zakázek a soukromého sektoru, • „account management“, , Požadujeme:, • velmi dobrý přehled na trhu IT a velmi dobrou znalost HW, • minimálně SŠ vzdělání ukončené maturitní zkouškou podmínkou, • dobré komunikační, prezentační schopnosti a příjemné vystupování, • zájem o obor, pečlivost, smysl pro zodpovědnost, adaptabilita, flexibilita a samostatnost, • zdravotní stav vhodný pro uvedenou pracovní pozici a trestní bezúhonnost, • znalost práce v kancelářských programech na PC (MS Word, Excel, Outlook), • minimálně částečná znalost anglického jazyka (pasivní), • řidičský průkaz sk. B, • výhodou jsou zkušenosti a praxe v obdobné pozici, , Nabízíme:, • hlavní pracovní poměr, plný úvazek, • vhodné i pro absolventy – zaškolíme a zaučíme, • odpovídající platové ohodnocení, • zaměstnanecké benefity (příspěvek na obědy), • stabilní zázemí ryze české společnosti s více než dvacetiletou historií, • práci v mladém kolektivu, • možnost uplatnit své zkušenosti, znalosti a nápady, , Informace pro uchazeče:, Nástup: podle dohody, ideálně 07 – 10/2018, Doplňující informace: Mgr. Jiří Blažek, 377 354 173, blazek@axes.cz. Pracoviště: Axes computers s.r.o., Kollárova, č.p. 2116, 301 00 Plzeň 1. Informace: Jiří Blažek, +420 377 354 173.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 22 000 Kč

Finanční poradci specialisté Bankéř/ka budoucnosti. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt je nutný telefonicky nebo e-mailem!! Janoušková Adéla, tel.: 735 741 086, e-mail: adjanouskova@csas.cz, Máte chuť:, - stát se bankéřem/bankéřkou budoucnosti , - být součástí týmu nové designové pobočky v Plzni , - oslovovat a zaujmout klienty pomocí moderních technologií , - aktivně nabízet produkty České spořitelny a zlepšovat své obchodní dovednosti, - pracovat ve velké bance, kde se toho můžete hodně naučit, , Budeme si rozumět, pokud:, - jste člověk energický, sympatický, empatický a samostatný, - pracujete rád s novými a moderními technologiemi, - jste rád/a v kontaktu s lidmi a komunikační dovednosti patří mezi vaše silné stránky, - nečekáte na úkol, dokážete aktivně oslovit klienta, - máte otevřenou hlavu a chcete se učit nové věci, - máte minimálně SŠ vzdělání (AJ a bankovní praxe výhodou), , U nás získáte možnost:, - zdokonalit své prodejní a komunikační dovednosti, - získat skvělý přehled v bankovním oboru, - rozvíjet svou kariéru v největší bance na českém trhu, - být součástí skvělého týmu, který pro vás bude zdrojem inspirace, - vybrat si z široké nabídky volnočasových a finančních benefitů, , https://www.velkemoznosti.cz, - 25 dnů dovolené ročně, - 5 dnů zdravotního volna bez udání důvodu, - Zvýhodněné produkty a služby České spořitelny i partnerských společností, - Nadstandardní příspěvek na penzijní připojištění a životní pojištění v celkové výši až 25 200 Kč/rok, - Kariérní růst napříč finanční skupinou ČS, - Program pro rodiče, který se po narození dítě vrací zpět do práce, - Příspěvek na hlídání dětí (až 4000 Kč), - Stravenky ve výši 95 Kč/den plně hrazené zaměstnavatelem, - Systém Cafeterie umožňující si vybrat nejrůznější zážitky v hodnotě 6000 Kč/rok, - Možnost stát se členem jednoho nebo více sportovních a kulturních klubů, - Rozsáhlé spektrum rozvojových a vzdělávacích programů, včetně jazykových kurzů, - Placené volno na charitu. Pracoviště: Česká spořitelna, a.s. pobočka radčická, Radčická, č.p. 2861, 301 00 Plzeň 1. Informace: Adéla Janoušková, +420 735 741 086.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků operátoři skladu - Pick. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 50. Poznámka: Místa výkonu: Štěnovice, Plzeň, Úherce, Praha, Náplň práce: zodpovědná práce na oddělení pick, příprava produktů dle objednávek zákazníka - práce s ručním skenerem, možnost stát se vedoucím směny, spolupráce s přátelskými lidmi v rámci multikulturního týmu i napříč celou firmou. , Požadavky: zkušenosti ze skladu (schopnost práce s VZV výhodou), zodpovědný samostatný přístup a pečlivost při práci, schopnost soustředění se na zadaný úkol i v napjatých chvílích, ochota pracovat ve čtyřsměnném provozu, znalost práce na PC, zkušenosti s databázovými IS. , Nabízíme: práce v přátelském kolektivu, vzdělávací a jazykové kurzy zdarma, dotované stravování, roční odměny až do výše jednoho měsíčního platu, produkty zákazníků Sony DADC za zvýhodněné ceny (CD, DVD, BD, PS), příspěvek na penzijní připojištění, dovolená navíc, zvýhodněné telefonní tarify od T-mobile, placené přesčasy a možnost jejich vybírání formou náhradního volna, možnost účasti na firemních akcích (Vánoční večírek, Rodinný den, sportovní akce), vstupenky na fotbal, abonentky do divadel, benefitní program Benefit Plus, speciální sezonní bonusy, pěkné vánoční dárky, Vánoční tombola o SONY elektroniku. Pracoviště: Sony dadc czech republic, s.r.o., Dobřanská, č.p. 545, 332 09 Štěnovice. Informace: Josef Kudlič, +420 377 159 020.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 120 Kč

Izolatéři Izolatér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: výuční list, manuální zručnost., Náplň práce: montáž izolací systémů předávání tepla. Možnost pravidelné brigády., Jiné výhody: příspěvek na penzijní a životní pojištění, odborné a jazykové podnikové vzdělávání. , Životopisy zasílejte na personalni@systherm.com. Pracoviště: Systherm s.r.o., K Papírně, č.p. 172, 312 00 Plzeň 12. Informace: ŽIVOTOPIS, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Gambrinus den v Plzni
9

FOTO: Gambrinus den proměnil náměstí v pivní zahrádku

Brazilská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
10

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Pohár mistrů světa v koulení sudů zůstal doma, vyhrál tým pořádajícího pivovaru

Chodová Planá – Třetí desítku své existence načalo Mistrovství světa v koulení dubových pivních sudů, které se konalo v areálu Rodinného pivovaru Chodovar v Chodové Plané.

Zbytečný výjezd, opilec viděl parašutistu na stromě

Rozvadov – Na stromě visí parašutista. Tak nějak znělo oznámení, které zachytila v sobotu po osmé hodině večer tísňová linka.

Sagan chce bavit diváky i v Plzni. V neděli se nedělá, tak přijďte, zve šampion

Plzeň – Do Plzně dorazila v sobotu největší hvězda probíhajícího společného mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice a vůbec superstar světové profiscény Peter Sagan.

Továrna, ve které přišel Vietnamec o ruku, je opuštěná, tvrdí místní

Blovice – Vietnamec, kterého ve středu večer objevili svědci na Klatovské třídě v Plzni s amputovanou pravou rukou v zápěstí, přišel k úrazu v blovické továrně nedaleko nádraží.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT