Zvířecí záchranář zároveň prosí, aby lidé slavili příchod nového roku vždy s ohledem na lidské i zvířecí sousedy. Kvůli rachejtlím a ohňostrojům totiž každoročně umírá velké množství zvířat.

Například orel mořský Pařátek slavil letošní Vánoce v Polsku. "Poraněný mladý orel mořský byl naším zvířecím pacientem v roce 2019. Zpět do přírody jsme ho vraceli po poměrně složité operaci stojáku se satelitní vysílačkou na Tachovsku 10. prosince 2019. Od té doby ho sleduje Bohumil Mášek a víme, že letošní Štědrý den a první svátky vánoční trávil na uměle vytvořené rybniční soustavě nedaleko města Tarnobrzeg Podkarpatského vojvodství. Pravděpodobně povečeřel tradičního vánočního kapra, koneckonců jako každý den, pokud nenajde nějakou jinou mršinu," sdělil Makoň.

Dodal, že zatímco mladí orli (orel dospívá až v pátém a šestém roce života) se dle vysílaček a kroužků různě potulují po celé Evropě, staří ptáci už teď řeší následující hnízdní sezónu, nenechávají nic náhodě a opravují hnízda. "Stálý hnízdící pár z Klatovska těsně před Vánocemi již začal s opravou zvýšením svého hnízda na borovici," poznamenal ochránce.

Karel Makoň řekl, že některé labutě kroužkované plzeňskou stanicí slaví vánoční svátky a příchod nového roku v Praze na Vltavě. "Mezi takové stálice patří například ty, které jsme odchytili a označili - 5. srpna 2019 jako hnízdící samici na řece Berounce v Žloukovicích u Nižboru. Na tom samém místě byla následně kontrolována v době hnízdění i v roce 2020 i 2021, přičemž v Praze na Vltavě je v tomto čase každý rok. Zajímavé na tom navíc je, že tato samice již několik let nemá levé oko. Na Vltavě je nyní i labuť kroužkovaná 4. srpna 2019 jako nevzletné mládě na rybníku v Holoubkově. I ona dala přednost matičce Praze a řece Vltavě, kde spolu s dalšími tráví celou zimu. V Praze u Vltavy se rovněž nachází labuť kroužkovaná v srpnu 2020 v Borku u Rokycan," vyjmenoval některé známé Makoň.

Do Prahy z Plzně se přestěhovala i kavka obecná, původně odchycena a okroužkovaná 6. srpna 2020 v Plzni v plzeňském Prazdroji. "Dnes opakovaně pozorována přímo na Karlově mostě v Praze, kde v hejnu dalších kavek doprovází turisty," podotkl zachránce.

"Naprosto nejsledovanější celebritou, zimující již poněkolikáté na stejném místě, je náš čáp černý, kroužkovaný ještě Dr. Stanislavem Benedou na hnízdě v Hubenově na Plzni severu. Plastový odečítací kroužek jsme mu nasadili jako nevzletnému mláděti 10. června 2006 a od té doby nám přišlo ze Španělska, místa kde zimuje a každým rokem tráví Vánoce, celkem 18 zpětných hlášení a fotografií. Zároveň je to náš nejstarší žijící čáp černý, kterého jsme kdy kroužkovali," uvedl.