Za první pololetí letošního roku si nenechavci posvítili na jižním a severním Plzeňsku na více než 150 aut. Tento druh kriminality se týká hlavně větších měst a sídlišť. Na prvních místech ve statistikách jsou Přeštice, Dobřany, Stod, Třemošná, Kaznějov, Kralovice a Zruč. Jeden z posledních případů se stal ve Starém Plzenci. Z octavie zde zmizela všechna sedadla i airbag z volantu.

„Z aut se krade všechno, co zde lidé nechají – autorádia, mobilní telefony, tašky, elektronika. Je potřeba si uvědomit, že vůz není výkladní skříň,“ upozornila mluvčí jihoplzeňských policistů Pavla Soukupová. Podle ní je důležité dovírat v letních měsících okna.

Nakradené zboží z venkova končí často v Plzni, kde je pro policisty téměř nemožné ho dohledat. „Zloděj, který by šel do zastavárny, by byl hloupý. To se dělo před několika lety. Dneska chceme občanské průkazy a zapisujeme si výrobní čísla. Prodávají to spíše někde načerno pod rukou,“ okomentoval situaci provozovatel jedné ze slovanských zastaváren Vladimír Cihla.

Jedinou ochranou tak je auto zabezpečit. Existují systémy, které majiteli pošlou v případě vloupání SMS nebo mu zavolají. Pořídit se dají v ceně mezi 10 a 20 tisíci korunami. „Je možné namontovat také čidlo, které se ozve, když někdo automobil nadzvedne o pár centimetrů, nebo imobilizéry, aby ho zloděj nemohl nastartovat,“ doporučil další z možností spolumajitel zabezpečovací firmy z Trnové Pavel Barchanski.