Hygiena v Plzeňském kraji v nejbližších dnech propouštění neplánuje. Potvrdil to ředitel krajské hygienické stanice (KHS) Michal Bartoš.

Informace o propouštění zaměstnanců kvůli úsporám se v médiích objevila na konci minulého týdne a vyvolala rozruch. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a jeho rezort se od ní však brzy distancovali. Nakonec ale rozhodlo, že hygienám oseká rozpočet.

„Tato diskuze není úplně šťastná. V tuto chvíli propouštět nebudeme a je i otázkou, jestli vůbec a v jakém časovém horizontu,“ reagoval na dotaz Deníku Bartoš s tím, že se momentálně stále jedná o státním rozpočtu nejen na ministerstvu zdravotnictví, ale také na dalších rezortech.

Ještě minulý týden se mluvilo o propuštění více než stovky zaměstnanců a úspoře 95 milionů korun v celé republice.

Ilustrační foto.
Covidová situace v Plzeňském kraji se zlepšuje. Nakažených ubývá

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob se však vyjádřil, že ministr zdravotnictví ani vláda ČR nedali žádný pokyn ani nevydali žádné rozhodnutí, které by znamenalo propuštěni zaměstnanců hygienických stanic. „Kvůli chybě některých zaměstnanců došlo k hrubé dezinterpretaci a budou vyvozeny personální důsledky,“ uvedl mluvčí Jakob.

VYHAZOV? POTÍŽE

Podle ředitele Bartoše má hygiena v Plzeňském kraji v současné době obsazená všechna místa.

Vyhazov zaměstnanců by ale pro úřad, který je už dva roky zahlcený kvůli covidu, mohl znamenat další problémy.

„To, že máme plný personální stav, nesvědčí o tom, že bychom stíhali. Dobíhající vlna covidu zaměstnává stále mnoho pracovníků , ta agenda je komplikovaná a běžnou činnost hygienické stanice odsouvá,“ popsal ředitel KHS.

Bartoš dodal, že úředníkům se hromadí běžná pracovní náplň, jako například stanoviska k projektovým dokumentacím a další věci. „To jsou záležitosti, které budeme dohánět ještě poměrně dlouho,“ uzavřel ředitel.