Jak uvedl syn majitelky kempu Pohoda, který se nachází na břehu hracholuské přehrady osm kilometrů od Stříbra, Martin Herzog, oproti jiným rokům jsou zatím tržby nižší přibližně o 30%. „Chladnější počasí pociťujeme zejména na počtu návštěvníků ve stanech. Obsazeno je přibližně 20% stanů z celkové kapacity. Oproti tomu chatky jsou plné. Většina lidí si za ně v tomto počasí raději připlatí,“ dodal Herzog. I plzeňskému autokempu Ostende ztráty narůstají. „Ve srovnání s minulým rokem máme zhruba dvacetiprocentní ztrátu,“ uvedl provozovatel areálu Antonín Hegner.

Menší kempy tolik nepláčou

Naopak v dalším hracholuském kempu Radost – Oáza prý velké ztráty nezaznamenávají. „Nedá se říci, že bychom výrazně prodělávali. Lidé sice objednávky občas ruší, ale oproti minulým rokům to zůstává přibližně stejné. Jsme malý kemp a určitě se u nás neprojevují takové ztráty jako ve větších kempech,“ popsal situaci majitel Stanislav Záluský. S ním souhlasí Eva Salcmanová z TRANSKEMPU Hracholusky. „Chaty i přívěsy máme plně obsazené, o zákazníky nemáme v tomto období i přes špatné počasí žádnou nouzi,“ vysvětlila.

Nejen na Plzeňsku mají problémy

Provozovatel kempu v Anníně na Sušicku nechce ani myslet na to, kdyby nyní sezona skončila. Plocha je obsazena ani ne ze třetiny. Přijelo i několik Nizozemců. „Téměř plno jsme zatím měli pouze první víkend v červenci,“ řekl nájemce Josef Bureš. „Příští rok budu vybírat storno poplatky v případě, když klient ubytování odhlásí nebo nepřijede,“ řekl Bureš.

Kemp u rybníku Babylon na Domažlicku propad zájmu zákazníků také cítí. „Každoročně investujeme desetitisíce korun do zlepšení zázemí, letos do hřiště s houpačkami a do židlí. Kdyby nyní sezona skončila, nevrátí se nám to,“ uvedl spolumajitel Rudolf Hálek.

Počasí slibuje zlepšení

Mírný optimismus může majitelům i výletníkům vlévat do žil předpověď počasí na srpen. Podle Jana Sulana z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu by se už nemělo opakovat chladno z větší části července. „Srpen celkově nebude vybočovat z normálu, počasí bude teplotně i srážkově průměrné. Na začátku měsíce by se měly teploty pohybovat zhruba v rozmezí 20 - 25 °C, okolo poloviny srpna by se měla začít tvořit velká oblačnost, ale postupně by mělo dojít k jejímu ubývání. Koncem srpna by měly teploty dosahovat až 26 °C,“ prohlásil Sulan.

Ceny ubytování

ATC Babylon
Dvoulůžková chata ( jeden až dvoudenní pobyt) 320,-Kč
Dvoulůžková chata (vícedenní pobyt) 260,-Kč
Camp Pohoda
Chata ( 4 osoby/den) 800,- Kč
Stan (den) 60 - 100,- Kč
Transkemp Hracholusky
Malá chata (4 osoby/den) 540,- Kč
Velká chata ( 4 osoby/den) 1200,- Kč
Kemp Radost – Oáza
Chata (týden) 6258,- Kč