Velmi náročné období zažívají dětské domovy v kraji. Jelikož jsou zavřené školy a školky, musí vychovatelé kromě jiného zastávat ještě roli učitelů a starat se o děti celý den.

„Protože děti zůstaly doma ze školy, jedeme nepřetržitý provoz. Vychovatelé mají jednou tak dlouhé služby, musí dělat všechny obvyklé věci plus navíc zastat úlohu učitelů. Je těžké udržet soustředění dětí a také je někdy k učení motivovat,“ řekla ředitelka Dětského domova v Kašperských Horách na Klatovsku Marie Kučerová.

Pomoci chodí v pracovní dny dopoledne jedna učitelka z mateřské školy, která se stará o předškolní děti, aby se vychovatelé mohli věnovat školním dětem. „Je to pro nás velká pomoc. Dvakrát v týdnu ještě dochází za dětmi učitel, který je vyučuje. Jinak se nikdo jiný na naši výzvu neozval,“ uvedla ředitelka.

Přiznává, že velkou výhodou pro volný čas je, že u všech domovů pro děti, které provozují kromě Kašperských Hor ještě v Chanovicích a v Sušici, mají zahrady, takže se děti ve volném čase zabaví venku.

DOPOLEDNE UČENÍ

Také vedení Dětského domova v Tachově muselo posílit ve všední dny dopolední směny kvůli pomoci dětem s učením a školními úkoly. Pomáhají dobrovolníci.

Dobrovolná pomocnice Kateřina Pavlíčková, která jinak učí na druhém stupni Základní školy Hornické v Tachově, dochází do domova každý den. Většinou na hodinu dopoledne, někdy se zdrží i déle. „Pokaždé mne potřebuje někdo jiný, dětem se věnuji individuálně,“ kon-statovala.

Jednou ze žákyň, které se v jídelně dětského domova učí, je Alexandra Korbelová. „Učím se dopoledne a odpoledne mám volno, ale školu nezanedbávám ani o víkendu, kdy jí věnuji zhruba dvě hodiny,“ řekla Deníku. Dodala, že lepší než chodit do školy je učit se tímto způsobem a mít více volna.

Volný čas teď děti tráví v domově většinou sledováním filmů nebo pohybem na zahradě. Zařízení musí proto kompletně fungovat i v zostřeném režimu. „Je zakázán přístup cizím osobám, samozřejmě ale potřebujeme zajistit zásobování,“ podotkl ředitel Zdeněk Kropáč.

V Klokánku v Janovicích nad Úhlavou nyní nemají žádného školáka, ale deset dětí od tří měsíců do šesti let. Ředitelka Alena Jandová děkuje dárcům, kteří na ně v této době nezapomněli. „Děkuji všem, kteří pomáhají finančně i materiálně, například s rouškami, dezinfekčními prostředky, potravinami. Moc si toho vážíme,“ dodala Jandová.