„Asistenční psy poskytujeme klientům do užívání zdarma. Každý pes je cvičen na míru, dle konkrétního postižení klienta. Každý pes je originálem, stejně tak jak jsou originální naši klienti. Samozřejmostí je následná péče ve formě rekondičních setkání, poradenství od trenérů, procvičování povelové techniky po celou dobu služby psa, následné vzdělávání našich týmů především v oblasti péče o psa a zdravovědy, ale také dodávky krmiva, či veterinární servis,“ informovala spoluzakladatelka a zároveň ředitelka Pomocných tlapek Hana Pirnerová s tím, že do současné doby bylo lidem z celé republiky předáno 254 psů.

Asistenční psi pomáhají svým páníčkům se zvládáním každodenních činností a úkonů a je až neuvěřitelné, kolik povelů ovládají. Otevřou a zavřou dveře, rozepnou zip, sundají rukavice, ponožky, podají různé předměty, přivolají pomoc, otevřou pračku, vyndají prádlo, podají kolíčky na prádlo a podobně. Dokáží i asistovat tomu, kdo pomáhá handicapovanému. Pes odnáší plenky, otvírá dveře matce, která nese 30 kg těžké dítě atd.

„Specializací je výcvik psů pro děti postižené autismem nebo ADHD, kde máme velmi dobré výsledky. Cvičíme také psy pro epileptiky, kdy pes zvládne přivolání pomoci, a „ošetření“ pacienta po záchvatu - otočení klienta do stabilizované polohy, podání krabičky s léky, ručníku. Letos jsme představili prvního psa z naší školy, který hlídá glykemii klientky trpící diabetem,“ pochlubila se Pirnerová, která poděkovala celému týmu i těm, kteří Pomocným tlapkám finančně pomáhají.

„Pomocné tlapky jsou podporovány a financovány z darů jednotlivců, firem, příspěvků z nadací, z veřejné sbírky (zasíláním DMS a příspěvky sbírkových kasiček), ale také naši vlastní výdělečnou činností, z přednáškové činnosti a provozováním charitativního e-shopu http://eshop.pomocnetlapky.cz,“ uzavřela ředitelka.