Letošní stavby byly nominovány do několika kategorií, o jejichž vítězích bude rozhodovat odborná porota. Vítězný titul tak může získat dílo v kategorii novostaveb, rekonstrukcí, staveb pro bydlení, dopravních a inženýrských staveb, průmyslových staveb, sportovních a volnočasových staveb či veřejných prostranství.

Zmíněnou Cenu veřejnosti vyberou lidé na internetu prostřednictvím hlasování na novém webu www.mapastavbyrokupk.cz, kde jsou soutěžní stavby k vidění na fotkách a postupně se natáčí také jejich videomedailonky.

„Na mapě Stavby roku Plzeňského kraje najdou lidé více než stovku dříve oceněných staveb, z nichž si můžou pomocí fotek a videí vyhlédnout ty, které je zajímají. U každé stavby je uvedena i adresa s GPS souřadnicemi. Mezi stavbami je tu možné vyhledávat podle jejich názvu, regionu, ve kterém se nachází, charakteru nebo ocenění, získaného v soutěži. Takovou mapu oceněných staveb má pouze Plzeňský kraj,“ vysvětluje Ingrid Havránková, koordinátorka soutěže Stavba roku PK 2022.

Nová tramvajová vozovna PMDP v Plzni na Slovanech byla ve čtvrtek 16. 3. slavnostně uvedena do provozu.
Nová vozovna v Plzni je hotová. Obří stavba vyrostla za plného provozu

Mezi letos nominovanými stavbami v různých kategoriích jsou v Plzni například Semlerova rezidence, TechTower na Světovaru, rekonstrukce tramvajové vozovny na Slovanech, obnova Velké synagogy a rabínského domu nebo venkovní expozice pro lvy berberské v plzeňské ZOO.

Pro soutěžní stavby je oceněním už samotná nominace, za kterou získávají nominační certifikát. Jeho předání bude součástí slavnostního vyhlášení výsledků, které se koná letos 7. září.

„Tato soutěž mě osobně velmi baví, ale letos mezi nominovanými stavbami nemám žádného favorita. Výběr vítězů nechám absolutně na odborné porotě a jejich vyhlášení bude velké překvapení jak pro investory, projektanty a architekty, kteří se na stavbách podíleli, tak i pro mne osobně,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Bývalé Městské lázně na Denisově nábřeží v Plzni jsou v dezolátním stavu. Plzeňský kraj připravuje jejich proměnu na kulturní centrum.
Přestavba lázní v Plzni má stát půldruhé miliardy korun. Začne se už příští rok

V loňském roce získaly titul Stavba roku ve svých kategoriích například Bytový dům Jetelová, rekreační objekt Útulnoff Milínov nebo Paluba Hamburk.