Třináctičlennou výběrovou komisi jmenovala na základě usnesení radních náměstkyně primátora Eva Herinková (ČSSD). Sama také oslovila tři kandidáty na funkci – bývalého generálního ředitele České filharmonie Vladimíra Darjanina, herce a dřívějšího ministra kultury Martina Stropnického a ředitele Divadla F. X. Šaldy v Liberci Martina Otavu. „Další kandidáti se mohou hlásit sami," prohlásila Herinková.

Mezi adepty na ředitele se pravděpodobně objeví i současný šéf plzeňského divadla Ilja Racek, který ve funkci dočasně nahradil Jana Buriana a má mandát do konce letošního roku.

Kdo bude do výběru nejvhodnějšího kandidáta mluvit? Radnice už tentokrát neoslovila například divadelního odborníka Milana Uhdeho nebo Tomáše Töpfera jako v minulých letech. A překvapivě v ní není ani žádný zástupce plzeňského divadla, třeba někdo ze šéfů alespoň jednoho ze souborů. Nefiguruje v ní ale ani zástupce Umělecké rady Divadla J. K. Tyla.

Bez starých tváří

Herinková tvrdí, že chtěla úplně jiné složení komise, než o jakou se opírala rozhodnutí v minulých letech. „Původně jsem uvažovala i o minulém řediteli Burianovi, ale nechtěla jsem do Plzně zatahovat potíže z Národního divadla," vysvětlila náměstkyně. Oslovila prý všechny politické kluby v plzeňském zastupitelstvu, aby jí daly své návrhy pro komisaře.

„To oceňuji. Podle mě je ale dost nešťastné, když je nakonec v komisi víc politiků a úředníků než lidí od kumštu, kteří tomu skutečně rozumí. Jak se bude posuzovat dramaturgický plán nebo koncepce divadla s naprostou převahou lidí mimo obor? I v odbornících nakonec převažují lidé se vztahem k hudbě, není zastoupen nikdo z baletu, a podobně," uvedl jeden z členů komise Ludvík Rösch (Občané.cz).

Nikdo z divadla

Kromě minulého ředitele Buriana zmínil například Pavla Pavlovského. „Neuhnul ani před komunisty, proč by teď uhýbal před kýmkoliv jiným?" uvádí Rösch a připomíná, že v komisi také není nikdo se zkušeností s řízením vícesouborového divadla.

Herinková si komisi obhajuje a argumentuje právě tím, že možnost do ní zasáhnout a navrhnout zastupitelé dostali a mohli ji využít.