Deník navštívil v rámci testu několik plzeňských papírnictví a hypermarketů. Ačkoliv jsou obchodníci již předzásobeni zbožím, největší nával čekají právě tento a příští týden. „Nápor přijde vždycky v posledních srpnových týdnech, to se totiž lidé nejčastěji vracejí z dovolených,“ řekla Deníku Petra Kupková, vedoucí pokladní zóny z prodejny Tesco Borská pole. „Vyrazili jsme s dcerou, která jde v září do první třídy, koupit ještě psací stůl, jinak už máme všechno doma pěkně připravené,“ řekla Deníku Monika Bečková z Přimdy.

Malá papírnictví v centru Plzně podle zjištění Deníku velkým hypermarketům zdatně konkurují. „Snažíme se nabídnout zákazníkům především servis a širokou nabídku,“ řekla Deníku Dobromila Dušková, majitelka papírnictví v Husově ulici. Koupíte tu například batohy se zaručenou kvalitou. „Každý dobrý batoh musí splňovat několik požadavků. Jednak je třeba, aby měl pevná vypolstrovaná záda a anatomický tvar konstrukce, aby se předešlo deformaci páteře, ale zapomínat by se nemělo ani na reflexní prvky, nastavitelné popruhy a také by batoh neměl být příliš těžký, protože školák toho do školy nosí každý den poměrně hodně,“ vysvětluje Dušková. Cena takového batohu se pohybuje od devíti set korun.

Málokteré dítě se ale dnes spokojí s obyčejným obrázkem. „Letos pro kluky hodně letí například motiv Spidermana nebo Pirátů z Karibiku, holčičky zase chtějí motivy zvířátek, především koní,“ říká. Takový značkový batoh s pohádkovým obrázkem může rodičům ale pěkně provětrat peněženku. Stojí totiž kolem jednoho a půl tisíce korun. Výjimkou ale nejsou ani batohy za dva a více tisíc. K tomu je potřeba připočíst další nezbytnou výbavu.

Pastelky, vodovky, temperky, štětce, penál, tužky, pera, barevné papíry, čtvrtky, sešity, desky na písmenka a číslice, modelínu, kufřík nebo kapšář na výtvarné potřeby, sáček na přezůvky, svačinový box a tak dále. Seznam potřeb pro prvňáka se zdá být nekonečný.

„Často k nám chodí rodiče s takovým seznamem a postupně si jednotlivé položky odškrtávají, něco koupí rovnou, s něčím počkají až do začátku školního roku,“ řekla Deníku Kateřina Melicharová, prodavačka z papírnictví ve Smetanových sadech.

Martina Němcová