Tesco od prvního srpna zahájilo akci Zpátky do školy. „Vybrané výrobky jsou momentálně se slevou 15–40 procent,“ uvedla Lucie Turnovská z Teska. Momentálně se prý nejvíce prodávají školní sešity, bloky, tužky a pastelky.

„Lidé teď hodně kupují výrobky s postavičkami Disneyho,“ doplnila Turnovská.

V papírnictví U Branky začali lidé ve větší míře tento rok kupovat školní potřeby od prvního srpna. „Průběžně rodiče dětem pořizovali věci do školy už v červenci, ale od srpna je to tradičně lepší,“ uvedl majitel papírnictví Jindřich Pávek. Podle něho teď rodiče vyžadují hlavně kvalitní věci i za vyšší ceny. „Především jim jde o kvalifikovanou obsluhu, která je jim schopna poradit. Někdy přijdou maminky, že chtějí třeba kompletní vybavení pro prvňáky,“ řekl dále Pávek.

„Dopředu dětem neříkáme, co budou potřebovat příští školní rok. Sdělíme jim to na začátku roku. Určitě po nich nechceme něco, co by v září nemohly sehnat,“ vysvětluje ředitel 1. základní školy v Plzni Radek Dolanský. Výjimkou jsou prý pouze budoucí prvňáci, kterým škola dopředu oznámí, co budou v první třídě potřebovat.

Některé maminky se podle toho řídí. „Počkám až na začátek školy, co synovi nadiktují. Podle mě je zbytečné kupovat to takhle dopředu,“ řekla Ivana Konášová, matka Jakuba, který půjde do druhé třídy.

Ani Veronika Barborková neupřednostňuje pro syna Davida, který bude v příštím školním roce navštěvovat šestou třídu, nakupování školních potřeb s předstihem. „Jsou ještě prázdniny, dopředu nic nekupuji. Na začátku školního roku toho ještě určitě bude dost,“ sdělila Baborková.

Někdo však toho, že se v těchto dnech objevují speciální nabídky zboží za výhodné ceny, využívá. „Určitě jsem tady kvůli tomu, že je to levnější. V minulých letech jsem to nechávala až na poslední chvíli,“ řekla studentka Markéta Králová.