Co je tady nového, co se plánuje nebo jaká jsou úskalí života ve zdejší krásné krajině? Zeptali jsme se starostky Mladého Smolivce Evy Kubové.

Spravujete pět obcí. Je mezi jejich obyvateli rivalita?
Rivalita je všude, ale vychází spolu celkem dobře. Snažím se je spravedlivě podělit.

Co byste řekla, že je tu největším úskalím?
Pokulhává autobusové spojení. Snažíme se jej alespoň udržet. ale bylo by lepší, kdyby byly některé linky protažené tak, aby zajížděly do všech našich vesnic. To ale stojí moc peněz. Zvlášť, když ty linky nejsou obsazené.

Silnice tady v okolí jsou samá díra…
To je další věc. Ale jsou to krajské silnice. My jsme s pomocí dotace z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad ty nejhorší místní komunikace zrekonstruovali. Dvě v Dožicích a jednu tady v Mladém Smolivci.

Obávám se, že lidé moc nerozlišují, komu silnice patří. Snažíte se tedy alespoň na kraj tlačit, aby s nimi něco dělal?
Samozřejmě tlačím a volám, aby alespoň opravili díry a ořezali větve.

Máte tady nádhernou přírodu, která musí lákat k výletům. Plánujete tady nějak podpořit například cykloturistiku?
Připravujeme projekt na vybudování cyklostezky ze Starého Smolivce přes kopec Vražda, kolem kaple svaté Anny do Dožic. Je to stará formanská stezka, na které je i socha Podbrdského anděla, kterého nám věnoval jeho autor Václav Česák. Kolem nás cyklotrasy vedou, i přes Budislavice, tak bychom se chtěli napojit. A k cyklotrasám dát informační tabule o historii.

Jsou tu i jiná místa či památky, která by mohli turisté obdivovat?
Je jich řada, ale potřebovaly by opravit. v podstatě v každé vesnici je nějaká budova, která by si zasloužila zrenovovat. Například ve Starém Smolivci je zámeček předělaný na kulturák, ale určitě alespoň zvenčí by stálo za to, zachovat jeho původní vzhled a upravit ho. V Dožicích opravujeme kostel, letos už budeme mít dvě třetiny střechy hotové. V Budislavicích je kostel svatého Jiljí. Je sice církve, ale je to dominanta a určitě by to chtělo upravit alespoň jeho okolí. Je tu staročeská hospůdka a krásný hřbitov. A fara u kostela s krásnou zahradou, kterou jsme chtěli koupit, ale prý by stála 1,2 milionu korun. V Radošicích je historická škola, kterou postavili zdejší obyvatelé. Teď patří lesům. Zchátralou ji chtějí vrátit, jenže za ni opět požadují 600 tisíc korun.

Máte ještě nějaké, snad i reálnější plány, do čeho se chcete pustit?
V příštím roce budeme dělat fasádu na mateřské škole a rekonstruovat pomníky a smírčí kříž a pak bych chtěla vyměnit okna na obecních budovách, pokud budou peníze. Samozřejmě pokračovat na kostele v Dožicích.

V souvislosti s mateřskou školkou mě napadá, jak se do ní děti teď dostávají? Dříve jste je svážela…
Svážím pořád. Máme sedmimístný vůz Opel Zafira. Do loňského roku jsme nemuseli mít autosedačky, tak to bylo o něco snazší. Teď je svážím na třikrát. Ale budu pokračovat. Ráno je odvezu do školky, odpoledne vrátím rodičům, kterým tak odpadá jedna ze starostí.