V úterý 28. října, vypuknou oslavy vzniku Československa. A jak už bývá zvykem, na množství míst v krajské metropoli se budou lidé moci dostat za symbolické osmadvacetikorunové vstupné anebo úplně zdarma.

Návštěvníky takto přivítají v muzeích, galeriích, zoologické zahradě nebo například v pivovaru. Vstupenku do většiny z nich lidé zakoupí na místě, do vybraných prostor však zájemci kvůli omezené kapacitě musí přijít již se zakoupenou vstupenkou. Je to právě na plzeňskou radnici, do Měšťanské besedy, vodárny, Loosových interiérů nebo na stadion.

Že je o akci ve státní svátek zájem, se potvrdilo hned v pondělí odpoledne, kdy prodej časových vstupenek začal. Plzeňský Meeting point na náměstí Republiky byl už před 16. hodinou v obležení zájemců. Jako první se zaprášilo po vstupenkách do vodárny a Loosových interiérů.

Podobná situace panovala i ve Štruncových sadech, kde se rovněž od 16 hodin prodávaly vstupenky na prohlídku stadionu. Zmizely za hodinu. „Přišel jsem před čtvrtou a už tam byla poměrně velká fronta na vstupenky. Než se na mě dostalo, čekal jsem asi tři čtvrtě hodiny, což mě překvapilo. Vstupenek zřejmě už moc nebylo, většina časů prohlídek už byla zaplněná," svěřil se Plzeňan Milan Pokorný, který si chce prohlédnout stadion společně se svým otcem.

Vstupenky za 28 korun je nutné zakoupit i na prohlídku Velké i Staré synagogy. Rovněž o ně je zájem, ale sehnat se ještě dají. Ve Velké synagoze jsou kromě komentovaných prohlídek připraveny i prohlídky věží.

Do pivovaru a historického podzemí je nutná rezervace.

Kromě zvýhodněných vstupů se Plzeňané mohou těšit i na vzpomínkový kulturní program. U Branky se již v 11 hodin uskuteční vernisáž výstavy Život v Plzni za Velké války. V 15 hodin zde pak v původní sestavě vystoupí kapela Burma Jones.
Na Masarykově náměstí je na 17.30 hodin připraveno slavnostní shromáždění k 96. výročí založení samostatného státu. V 18.30 odsud vyjde Průvod světel. Ten se přemístí až na náměstí Republiky, nad nímž se v 19 hodin rozzáří ohňostroj.