Podle starosty Horní Bělé a spoluorganizátora akce Radka Pešíka je to zřejmě jeden z největších zimních pochodů v kraji. „Lidi náš pochod láká nejen kvůli tradici, ale i kvůli tomu, že všechny tři trasy 10, 20 i 30 kilometrů vedou krásnými místními lesy. Dalším velkým lákadlem je udírna, ke které všechny cesty vedou. Tam se pak mohou turisté občerstvit. A počasí nám také letos vyšlo. I když turisté rádi chodí skoro za jakéhokoliv počasí kromě deště,“ vysvětlil starosta.

Všechny tři trasy, na jejichž přípravě se podílela obec Horní Bělá, místní Sokol a místní dobrovolní hasiči, startují v Horní Bělé a následně se stáčejí zpět. Zároveň na sebe navazují. „Pokud někdo vyrazí na desítku, ale na první zastávce se rozmyslí, že by klidně ušel víc, není to problém. Stejně to funguje i naopak,“ popsal Pešík.

Nejvíce turistů se vydává na desetikilometrovou trasu. Zvolili si ji i Henka a Petr Švamberkovi, kteří přijeli z nedaleké Dolní Bělé. „To víte, my už máme taky nějaký věk, tak jdeme jenom desítku. Jezdíme na tenhle pochod už takových dvacet let,“ přiznali manželé.

Podle starosty se na pochod sjíždějí především lidé z okolních vesnic. „S tím, jak je dnes doprava snadná, můžou přijet lidé odkudkoliv. Většina je z okolních vesnic, ale jezdí sem také turisté z Líní a skoro každý rok přijede i pán až z Prahy.“

Z Plzně přijela na pochod Alena Veselá. A s sebou vzala i své dva krásné husky. „Jdeme třicítku, ale zvládli bychom mnohem víc,“ popsala své plány.

Podle organizátorů se všech ročníků pochodu zúčastnilo dohromady 22 tisíc lidí a celkem ušli téměř 300 tisíc kilometrů. Planetu Zemi tak obešli více než sedmkrát.