VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vše vyhozené končí v jícnu a v plamenech

Schwandorf, Tachovsko – /REPORTÁŽ/ Z popelnice putuje odpad do spalovny a odtud zpět do domácností v Bavorsku, ale už jako teplo a elektřina.

22.9.2013
SDÍLEJ:

Výprava z tachovského gymnázia před jeřábem na kontejnery.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Pod stolem v redakci mám plný odpadkový koš, víc sešlápnout dovnitř už nejde, tak přemáhám svoji lenost a odnáším obsah do kontejneru. A protože redakce sídlí v Tachově, odpad za několik dní skončí na skládce v Černošíně, ne-li navždy, tak určitě na dlouho. Často přemýšlím o putování různých předmětů kolem nás. Když tedy dostávám pozvání do spalovny ve Schwandorfu, neváhám. Jak tam asi putuje odpad z koše?

Do autobusu, který nás má odvézt přímo do německé spalovny, usedám v úterý ráno spolu s dvacítkou studentů tachovského gymnázia. Ti nejedou na výlet, ale v souvislosti s výukou na exkurzi do zmiňované spalovny. V rámci projektu Zelený autobus organizuje návštěvu Sdružení obcí pro vybudování a provozování skládky Černošín. Právě té skládky, kam putuje můj odpad z redakčního koše. Uklizený autobus, příjemné, měkké sedačky a pohodový řidič. Po hodině vjíždíme za bránu spalovny. Ve správní budově, která svým architektonickým řešením připomíná spíše galerii, výpravu vítá Stefan Karl. Po nadcházejících několik hodin to bude náš průvodce a začíná hned údaji o spalovně a za chvíli promítá film na plátno. Po očku se ale poohlížím z okna, kde jsou zajímavé ocelové budovy, komíny, dopravníky, násypky, pece či jeřáby.

S přilbami k peci

Jdeme ven. „Tady si všichni musíme vzít přilby. To je podmínka," říká Karl a studenti si berou ty zelené, průvodce má bílou. A kde byly uloženy? Stylově v kontejnerech na odpad. Začínáme prohlídku tam, kde vlastně začíná své putování ve spalovně i odpad, na překladišti válcových kontejnerů. Kdo by čekal smrad nedílně spjatý s odpadky, je zklamán. Nic tu cítit není, zatím nechápu proč… Naplněné kontejnery přiváží denně, krom sobot a nedělí, dva vlaky z různých míst Bavorska. „Jde o odpad z domácností, firem i od živnostníků. Pro vlaky jsme se rozhodli už před lety a i když to není nejlevnější přeprava, dostane se takto k nám kolem osmdesáti procent odpadu. Denně patnáct set tun," vypráví průvodce Karl. Téměř nad hlavami nám přejíždí portálový jeřáb s jednou takovou obří nádobou. S kovovým zvukem ji usazuje před otvor v betonové zdi a lis obsah vyprázdní. Jeřáb velikosti malé bytovky takto přemístí denně dva vlaky ve dvou směnách.

Co vyhodíte, shoří 
a nic nesmrdí

Vše, co lidé doma vyhodili, teď putuje do speciálního bunkru. A my se jdeme podívat, jak to tam vypadá. Vrata pro vjezd kamionu se otevírají, výprava vchází dovnitř na jakousi rampu. Pohled do bunkru si nezadá s pohledem na Spielbergovu Válku světů. Rozdrcené kusy všeho možného přemisťují dva obří drapáky. 
I když každý z nich na jedno nabrání uzvedne tři a půl tuny, v obřím bunkru se téměř ztrácejí. Vše umocňuje naoranžovělé světlo prosvítající skrz prach a kouř. Nic ale nesmrdí. Proč? „Všude je vytvářen podtlak a to způsobuje, že zápachy neunikají ven," dostávám odpověď od Pavla Filipčíka, jednatele sdružení, které exkurze organizuje. Přitom v bunkru může být až sedm a půl tisíce tun toho, co končí u vás doma v koši.

Z exkurze ve spalovně ve Schwandorfu.

Spalovna nejen odpad spaluje, ale hlavně z něho vyrábí elektrický proud. „Jedno takové nabrání odpadu o hmotnosti tři a půl tuny dokáže svou energií zásobovat jednu čtyřčlennou rodinu po dobu jednoho roku," dozvídáme se od Stefana Karla. Právě tyto drapáky přehazují odpad do násypek a ten pak samovolně klesá do čtyř pecí. Pekelný oheň o minimální teplotě 
850 °C zhltne ve čtyřech pecích dohromady padesát devět tun odpadu za hodinu. 
K největší peci míří naše kroky. „Můžete se podívat dovnitř okénky, ale hlavně na sklo nesahejte." Rádi poslechneme. Plameny šlehají a z ohně srší jiskry jako o silvestrovské půlnoci.

Odpad z Bavorska? Plechovky od piva

Teplo pece vystřídal chlad. Výtah nás dostal na pětačtyřicet metrů vysokou plošinu. Mraky v dáli hrozí deštěm, vítr fouká, tak rychle s výkladem. „Pod námi jsou dvě zařízení na čištění spalin z pecí. Vedle osmdesát metrů vysoké komíny," dále s úsměvem popisuje náš průvodce, jak putuje odpad spalovnou a ujišťuje, že nahoru na komíny nepolezeme. Naopak, nepřízeň počasí nás žene dolů. „Po spálení zbude struska, ta se ochlazuje a dále jede po pásech do sila, kde se na magnetech zachytí vše, co je ze železa. Zde je struska zbavená šrotu a zde šrot," ukazuje Karl a dodává otázku, jak poznáme, že odpad je z Bavorska? „Ve šrotu jsou hodně víčka od plechovek od piva," žertuje. Co není žertem, je fakt, že takto získají ročně deset tisíc tun železa. Struska obsahuje dále hliník, měď a další kovy, ty se separují ze strusky o kousek dále. My ale jdeme jinam, do učňovského střediska. Spalovna si totiž vychovává své učně.

V oborech se 3,5 roku učí elektronici a mechanici. Dva z nich každoročně najdou práci ve spalovně. „Ostatní zpravidla najdou práci snadno jinde," poukazuje Pavel Filipčík a dodává zajímavost: „Už v prvním ročníku dostávají učni osm set eur hrubého jako kapesné na měsíc od svého zaměstnavatele."

Z exkurze ve spalovně ve Schwandorfu.

Tepajícím srdcem spalovny jsou pece, mozkem pak velín, kde trvale slouží jedenáctičlenná obsluha. Před místností s blikajícími čísly na obrazovkách a snad s tisíci páčkami a tlačítky je hala a v ní jeden ze tří generátorů proudu. Hučící a vibrující zařízení dokáže vyrobit elektřinu pro malé město. Ze spalovny odchází čistá energie a zde také končí naše kroky.

Ještě než nastoupíme do autobusu, procházíme z vlastní spalovny do správní budovy. Kolem je posekaná tráva, jezírko s rákosím, oblázky… Nevím, zda je to větrem, ale necítím smrad odpadků. Prý je to několikanásobnou filtrací kouřových zplodin. Z jedné naplněné popelnice o hmotnosti 120 kilo zde vyrobí páru pro vytápění domácností a pohon generátorů, elektrickou energii a zhruba 5 kilo strusky. Komínem vylétnou vyčištěné kouřové plyny.

Přesto, že odpad přináší Stafanu Karlovi obživu, má na něj osobitý názor. „Nejlepší odpad je ten, který není." Pro něj není problémem spalovna, ale vlastně společnost, která odpad vytváří.

Je ironií osudu, že právě když ťukám tuto reportáž, si ve zpravodajské relaci České televize kdosi stěžuje na nesmyslnost právě začínající stavby spalovny v Chotíkově. Přitom by měla zlikvidovat 95 tisíc tun odpadu ročně, třeba i ze skládky v Černošíně, a přeměnit ho na teplo. Vzpomenu-li na letité průtahy stavby obchvatu Plzně právě kvůli napadání zájmovými skupinami, tak se mi zdá, že co dnes vyhodím do odpadkového koše v redakci, skončí ještě na dlouho na skládce v Černošíně. Nechce se mi tomu ale věřit.

Nemá se říkat „kdyby", přesto si jedno takové na závěr neodpustím. Kdyby se ve Schwandorfu kdysi hovořilo o nesmyslnosti spalovny a odpůrci by dosáhli svého, dnes by jejich koše končily ladem zahrabané v zemi, bez užitku a navěky.

Autor: Antonín Hříbal

22.9.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Štáb plzeňských Pirátů a jejich lídr Lukáš Bartoň.
17

Kde se slavilo a kde truchlilo

Ilustrační foto HC Škoda Plzeň - HC Olomouc.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Plzeň – Nezaváhali. Fotbalisté Viktorie Plzeň vyhráli už jedenácté utkání v řadě od začátku ligové sezony. V neděli doma porazili 3:0 Zbrojovku Brno, vedenou bývalým koučem Plzně Romanem Pivarníkem. O branky se postarali Krmenčík, Hořava a Kopic.

Piráti měli s sebou Edisona

PIRÁTI slavili v Dominiku. Jejich jednička Lukáš Bartoň byl spokojen, jejich pražský šéf Ivan Bartoš taky.

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení