Radují se majitelé videopůjčoven, prodejci zboží, majitelé restaurací a klubů i realitní makléři. Začal totiž akademický rok a v plzeňských ulicích se po klidných prázdninách najednou vyrojilo 17 tisíc studentů sedmi fakult Západočeské univerzity v Plzni.

Začátek roku ale přinesl i fronty na studijních odděleních fakult a v menze. „Před studijním oddělením nám stojí obrovská fronta,“ sdělila včera Milena Šafránková z Fakulty elektrotechnické ZČU.

Hodně studentů si podle ní nestihlo nebo zapomnělo zapsat jednotlivé předměty v řádném termínu, tak to teď dohánějí. „Nebylo to proto, že bych zapomněla, ale protože jsem změnila názor na některé zapsané předměty,“ vysvětlila svoji přitomnost ve frontě Julie Hlaváčová, studentka prvního ročníku politologie filosofické fakulty. Na základě zapsaných předmětů může získat 71 kreditů (bodů přidělených podle důležitosti a náročnosti předmětu), které ji umožní postoupit do vyšších ročníků. „Stačilo by mi jen 40 kreditů, ale chci studia co nejvíce využít. Zapsala jsem si proto i nepovinnou ruštinu nebo současnou sociologii,“ dodala Hlaváčová.

Za každý předmět, který si nestihli posluchači zapsat v řádném termínu, teď musí zaplatit stokorunu. To přijde některé z nich na několik set. Další hodinovou frontu si studenti prvního ročníku vystáli v menze, kde dostanou tzv. JIS karty, které jim kromě menzy umožňují například přístup do knihovny. „Zítra musím do menzy znovu, abych si nabitou Jisku vyzvedla,“ doplnila Hlaváčová.

Její kolegové z prvního ročníku strojní fakulty Jan Nedvěd a Jiří Němec měli zase problémy najít učebny. „Párkrát jsme se museli zeptat, teď už bloudit nebudeme,“ svěřili se. Oba jsou rádi, že dostali kolej, protože si nemusejí shánět vlastní ubytování. Z příjezdu vysokoškoláků do Plzně se těší například Bohumil Krátký ze stejnojmenné restaurace. „Už tu nesedí jen štamgasti, ale i mladí studentíci,“ uvedl.