„Zloději se nejčastěji vydávají do firem nebo k rozestavěným rodinným domkům. Berou hliníkové profily, pásy i měděné kabely. Nepohrdnou ani měděnými kabely, které si někdy i sami odmontují,“ říká policejní mluvčí Martina Hábrová.

Není ovšem v silách policistů hlídat všechny objekty. „Doporučujeme majitelům firem, aby všechny tyto předměty zajistili. Co se týče stavenišť, je nejlepší přivážet tyto kovové předměty až těsně před montáží a nenechávat je v objektu připravené několik dnů,“ dodala Hábrová s tím, že okapy a podobné věci je dobré řádně přimontovat a ztížit tak případným zlodějům demotáž.

Pokud někdo přesto musí materiál skladovat přímo na stavbě, je dobré místnost s věcmi řádně uzamknout.

Po ukradených věcech policisté pátrají ve sběrnách. Přiznávají ale, že úspěšnost je malá. „Někteří zloději totiž dokonce odváží kovy do měst mimo Plzeň, kde za ně ve sběrnách mohou dostat víc peněz,“ vysvětlila mluvčí.

V Praze kvůli podobným krádežím využili policisté dokonce vrtulník s termovizí, s jehož pomocí zadrželi během jedné noci hned několik zlodějů kovů. Plzeňští policisté prý ale podobnou akci nechystají. Situace v Plzni není podle nich zas až tak dramatická.